Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Pandemické opatrenia zvýšili byrokratický index na 224 hodín

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Byrokratický index sa v tomto roku zvýšil z minuloročných 217 hodín na 224 hodín. Čas, ktorý potrebuje modelová spoločnosť so štyrmi zamestnancami na splnenie byrokratických povinností, zvýšili o 18 hodín pandemické opatrenia, v ostatných parametroch indexu prišlo k poklesu o 11 hodín. V stredu o tom informoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

K opatreniam, ktoré si vyžiadali zvýšenie času na byrokraciu, patrila napríklad kontrola vstupu zamestnancov, ale aj ďalšie povinnosti spojené s pandémiou. Pozitívne sa, naopak, prejavili najmä zmeny v evidencii vozidiel, zrušenie povinných gastrolístkov a mierne úľavy pri štatistických výkazoch. Byrokratické činnosti okrem iného zahŕňajú administráciu daní a odvodov, evidenciu odpadu, certifikačné povinnosti či administratívu firemného vozidla.

Do porovnania sa zapojili aj partneri z Českej republiky a Severného Macedónska, ktoré dosiahli hodnotu 273, respektíve 146 hodín. Projekt INESS tento rok prvýkrát paralelne beží aj v niektorých krajinách Južnej Ameriky, kde budú výsledky zverejnené neskôr na jeseň.

Byrokratický index je schopný zachytiť len tie zmeny, ktoré sa týkajú modelovej spoločnosti. INESS podľa analytika Martina Vlachynského pozitívne hodnotí viaceré protibyrokratické aktivity (tzv. kilečká), vyvíjané za posledný rok Ministerstvom hospodárstva SR. „Najmä v dôslednej aplikácii pravidla „1 za 1“ vidíme značný potenciál na zlepšenie podnikateľského prostredia. Na druhej strane, veľké riziko vidíme v hrozbe nárastu daňovo-odvodovej záťaže v blízkej budúcnosti, najmä z dôvodu zlého stavu verejných financií, ale aj v nákladoch napĺňania európskych emisných cieľov,“ uviedol Vlachynský. Rovnakou výzvou podľa neho ostáva aj kvalita inštitucionálneho prostredia, najmä školstva a spravodlivosti.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.