Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

PAS: Podnikateľov najviac trápila inflácia aj zhoršenie hospodárenia štátu

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Slovenskí podnikatelia pri hodnotení prvého polroka 2022 vnímajú najväčšie zhoršenie situácie v oblasti stability cien. Druhé najväčšie zhoršenie podľa nich nastalo v udržateľnosti verejných financií a efektívnosti hospodárenia štátu. Vyplýva to z výsledkov aktuálneho prieskumu Index podnikateľského prostredia (IPP) Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). IPP zachytáva vnímanie podnikateľov v oblasti vývoja vybraných parametrov podnikateľského prostredia.

Zhoršenie stability cien vníma až 94 % oslovených podnikateľov a negatívny posun v oblasti stability verejných financií uviedlo 85 % respondentov. "Viac ako 36 % dokonca hodnotí tento posun ako extrémny, čo je najvyššia hodnota spomedzi 15 skúmaných oblastí," priblížil výkonný riaditeľ PAS Martin Lidaj. Treťou oblasťou, v ktorej sa situácia za prvých šesť mesiacov tohto roka posunula smerom k horšiemu, je podľa prieskumu politická kultúra a funkčnosť politického systému (84 %).

Takmer tri štvrtiny respondentov (74 %) pociťujú za uplynulé obdobie roka 2022 aj zhoršenie v oblasti stability dodávok a kvality výrobných vstupov. Dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily či prístup k finančným zdrojom ako úvery a podobne sa zhoršili podľa 53 % opýtaných podnikateľov.  

Naopak, najvýraznejšie zlepšenie situácie vnímajú v prvej polovici tohto roka podnikatelia v oblasti úrovne korupcie na úradoch (26 %). Nasleduje funkčnosť štátnych inštitúcií, kde sa situácia posunula smerom k lepšiemu podľa názoru 21 % účastníkov prieskumu. Zlepšenie nastalo podľa nich aj v oblasti byrokracie, prieťahov v konaní na úradoch a výkazníctve (18 %).  

V oblasti výkonnosti, produktivity a ziskovosti ich podnikov boli odpovede proporcionálne rozdelené medzi zhoršenie (36 %), zlepšenie (34 %) a žiadna zmena (30 %). V ostatných hodnotených oblastiach nevnímajú podnikatelia väčšinou žiadnu zmenu.

Index podnikateľského prostredia (IPP) je pocitový index, ktorý zachytáva vnímanie podnikateľov v oblasti vývoja vybraných parametrov podnikateľského prostredia. Nevypovedá o absolútnej kvalite podnikateľského prostredia, ale odráža vnímanie podnikateľov. Negatívne hodnoty indexu nemusia podľa PAS znamenať, že podnikateľské prostredie sa nutne zhoršuje, môžu však svedčiť o prevládajúcom pesimizme podnikateľov. Do aktuálneho prieskumu IPP sa zapojilo 80 podnikateľských subjektov, z toho 73 právnických osôb a sedem živnostníkov.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.