Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Po návrate z dovolenky do karantény môžete požiadať o pandemickú PN

Kategória: Aktuality Autor/i: Sociálna poisťovňa Zdroj: SP

Poistenci, ktorí sa vrátia po dovolenke zo zahraničia späť na Slovensko a musia podstúpiť povinnú karanténu, môžu lekára požiadať o vystavenie pandemickej PN. Títo poistenci majú nárok na pandemické nemocenské zo Sociálnej poisťovne, čiže tzv. „péenku“. Podmienky štátom nariadenej karantény po návrate na Slovensko sa menia od 9. júla 2021.

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sa povinná karanténa môže vzťahovať na osobu, ktorá vstúpi na územie SR, ale aj na ďalšie osoby, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti a majú povinnosť izolácie v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení (napr. v hoteli). Tieto osoby môžu lekára požiadať o potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu nariadenej karantény alebo pre ochorenie COVID-19 (pandemická PN). Pri vystavení pandemickej PN si lekár od poistenca môže vyžiadať potvrdzujúce doklady – po návrate zo zahraničia na Slovensko napríklad doklad o pobyte v zahraničí, v prípade ochorenia na COVID-19 doklad o pozitívnom teste.  

Ako si o pandemickú PN požiadať

Kým lekár zašle do Sociálnej poisťovne potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti poistenca, aj samotný poistenec si musí o pandemickú PN požiadať. Rýchlo a jednoducho tak urobí pomocou elektronickej žiadosti zverejnenej na webe Sociálnej poisťovne: ŽIADOSŤ O PANDEMICKÉ NEMOCENSKÉ (PN). Úspešné podanie žiadosti poistencovi potvrdí sms správa.

O vystavenie pandemickej PN poistenec nežiada, ak ďalej čerpá dovolenku alebo pracuje z domu (home office). Aj v takýchto prípadoch, ak má nariadenú karanténu, je naďalej povinný dodržiavať zásady izolácie.  

Ďalšie informácie nájdete aj v stručnom návode:
Ako požiadať o pandemické nemocenské

Podrobnosti ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR:
Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva účinná od 9. júla 2021


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.