Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Počet študentov brigádujúcich v lete vzrástol o takmer 20 tisíc, úroveň pred pandémiou však ešte nedosiahol

Kategória: Aktuality Autor/i: Sociálna poisťovňa Zdroj: SP

Tento rok počas letných prázdnin pracovalo na dohody o brigádnickej práci študentov o takmer 20 tisíc viac mladých ľudí ako vlani. Počet takýchto dohôd však ešte neprekonal predpandemické obdobie roku 2019. Viac ako pri polovici brigád si študenti tento rok privyrobili do 200 eur mesačne a uplatnili si odvodovú výnimku v platení poistného na dôchodkové poistenie.

Sociálna poisťovňa zaevidovala počas tohtoročných prázdnin v júli a auguste spolu 213 538 dohôd o brigádnickej práci študentov. Viac ako 117 tisíc z nich tvorili dohody, pri ktorých si študent uplatnil odvodovú výnimku a neplatil zo zárobku do 200 eur mesačne poistné na dôchodkové poistenie. Pri 78 300 brigádach dosiahli študenti vyššie zárobky, z ktorých za nich zamestnávateľ odvody odviedol.

Vlani v rovnakom období Sociálna poisťovňa zaregistrovala spolu 193 594 dohôd, z nich bolo 115 294 dohôd bez dôchodkového poistenia, s uplatnenou odvodovou úľavou pri príjme do 200 eur. Zvyšok – 93 398 – tvorili dohody s vyšším príjmom, pri ktorých zamestnávateľ uhradil poistné na dôchodkové poistenie študenta. Celkovo tak počas prázdnin v roku 2020 brigádovalo na tento typ dohôd o takmer 20 tisíc (presne 19 944) menej študentov ako tento rok.

Zároveň zo štatistických údajov vyplýva, že oba roky 2021 a 2020 v tejto oblasti negatívne ovplyvnilo pretrvávajúce šírenie pandémie COVID-19. Formou brigád si napríklad tento rok privyrábalo o takmer 12 tisíc menej študentov ako v roku 2019. Pred vypuknutím pandémie v júli a auguste 2019 Sociálna poisťovňa evidovala 225 487 dohôd o brigádnickej práci študenta, z toho bolo 132 089 dohôd bez dôchodkového poistenia (s príjmom do 200 eur) a 93 398 dohôd s dôchodkovým poistením.

Ak študent pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov, je povinný platiť poistné na dôchodkové poistenie (starobné a invalidné). Ak jeho mesačný príjem z tejto dohody nepresiahne 200 eur, má právo si uplatniť výnimku na neplatenie poistného na dôchodkové poistenie. V takomto prípade poistné neodvádza. V jednom mesiaci si pritom môže uplatniť výnimku len na jednu dohodu a musí o tom písomne informovať zamestnávateľa na tlačive Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov. Zamestnávateľa informuje študent písomne aj v prípade, že si už neho ďalej výnimku nebude uplatňovať.

Ak príjem z dohody presiahne sumu 200 eur, študentovi vzniká dôchodkové poistenie aj vtedy, ak si výnimku uplatnil. Poistné potom platí z vymeriavacieho základu, ktorý sa určí ako rozdiel medzi mesačným príjmom a sumou 200 eur.

Podrobnosti o odvodovej úľave sú zverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne: Sociálna poisťovňa - Študent (socpoist.sk)


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.