Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Počet vyplatených pandemických dávok ošetrovné opäť stúpol

Kategória: Aktuality Autor/i: Sociálna poisťovňa Zdroj: SP

Počet pandemických dávok ošetrové (OČR), ktoré Sociálna poisťovňa mesačne vypláca opätovne narastá. Kým v októbri ich vyplatila spolu 12 569, len do polovice novembra 2020 ich počet dosiahol 15 808.

Sociálna poisťovňa od prvej vlny pandémie v apríli do polovice novembra tohto roku vyplatila spolu 457 571 pandemických dávok ošetrovné. Ide o mimoriadne počty dávok, ktoré Sociálna poisťovňa v čase krízovej situácie a tiež pri zníženom počte zamestnancov v tomto období poistencom vypláca.

Sociálna poisťovňa pre urýchlenie vybavovania dávok, ktoré klienti v čase pandémie riešia najčastejšie – pandemické ošetrovné a pandemické nemocenské – už pred časom pripravila e-formuláre, ktoré poistenec vyplní a zašle Sociálnej poisťovni z pohodlia domova a bez návštevy pobočky. Sociálna poisťovňa následne dávky (pri splnených podmienkach nároku) vyplatí automaticky, bez ďalšieho kontaktu a komunikácie zo strany klienta. Elektronické formuláre k pandemickej OČR od júla doteraz využilo 20 452 poistencov a e-formulár žiadosti o pandemické nemocenské len od začiatku novembra, odkedy je sprístupnený, zaslalo 24 500 poistencov.

Preto sa Sociálna poisťovňa obracia na poistencov, aby pri žiadosti o pandemické ošetrovné, pri čestnom vyhlásení k žiadosti o ošetrovné a aj pri žiadosti o pandemické nemocenské výhradne využívali e-formuláre zverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne a nezasielali žiadosti mailom alebo poštou (resp. len v krajnom prípade). Elektronická cesta pomáha poistencovi i Sociálnej poisťovni – urýchľuje vybavenie žiadosti i výplatu samotnej dávky.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.