Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Priemysel bude ešte niekoľko mesiacov brzdiť surovinová kríza

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR Zdroj: TASR

Priemyselná produkcia v júli tohto roka medziročne stúpla takmer o osem percent, rast podporila už druhý mesiac po sebe hlavne výroba kovov. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Analytici sa však zhodli, že priemysel bude ešte niekoľko mesiacov brzdiť surovinová kríza.

"Stabilnému návratu slovenského priemyslu na predpandemické úrovne bude aj v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne brániť globálna polovodičová kríza. Nedostatok čipov by mal v nepravidelných intervaloch aj v 3. a 4. štvrťroku odstavovať časť produkcie tuzemských automobiliek," okomentoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Analytička WOOD & Company Eva Sadovská vníma júlový vývoj priemyselnej produkcie pozitívne, keďže rástla aj v čase, keď je už na Slovensku etablovaný pojem "surovinová kríza". "Niektorí producenti totiž aj majú pre koho vyrábať, ale nemajú z čoho. V prípade niektorých priemyselných výrobcov môže nedostatok surovín a vstupov brániť vyššej produkcii ešte niekoľko mesiacov," podotkla analytička.

Upozornila však, že mierny pesimizmus o budúcom vývoji priemyselnej výroby vzbudzujú aktuálne výsledky indikátora dôvery v priemysle. "V auguste tento ukazovateľ zaznamenal pokles - už druhý mesiac po sebe. Pričom hlavným dôvodom obáv slovenských priemyselníkov je práve očakávaný pokles výroby v nasledujúcich troch mesiacoch. Ich optimizmus môžu narúšať taktiež obavy z 3. vlny pandémie," poznamenala Sadovská.

Popri priemysle bojuje s nedostatkom materiálu aj stavebníctvo. Štatistický úrad vyčíslil, že stavebná produkcia Slovenska bola v júli tohto roka medziročne nižšia o 3,9 %. "Stavebníctvo bude v najbližších mesiacoch zápasiť najmä s nedostatkom materiálu a pracovnej sily či zvýrazňujúcim sa cenovým tlakom, ktorý sa prejavuje zvlášť citeľne práve pri stavebných komponentoch (železo, oceľ, plasty, drevo)," okomentoval Koršňák a dodal, že z pohľadu dopytu po stavebných prácach by sa mal pomaly zotavovať najmä menší segment výstavby infraštruktúry, ktorý bude čoraz viac ťažiť z dočerpávania finančných zdrojov z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia eurofondov s koncom čerpania v roku 2023.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.