Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Príspevky prvej pomoci aj za jún

Kategória: Aktuality Autor/i: MPSVaR Zdroj: portál MPSVaR

Od zajtra, 1. júla, môžu záujemcovia žiadať o príspevky v rámci projektu „Prvá pomoc“ za mesiac jún. Termín na podanie májových výkazov, resp. žiadostí s výkazmi uplynie SZČO, ktorí žiadajú o príspevok cez opatrenie 2, dnes o polnoci. Zamestnávatelia žiadajú májové príspevky na mzdy zamestnancov až do 31. júla 2020.

Za tri mesiace vyplatili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny zamestnávateľom, SZČO a ľuďom bez príjmu viac ako 356 miliónov eur. Išli najmä na mzdy zamestnancov a podporu činnosti SZČO. Mnohí z nich dostali pomoc opakovane, niekoľko mesiacov po sebe. Príspevky budeme aj napriek uvoľneniu opatrení poskytovať aj za mesiace jún a júl.

Záujemcovia o pomoc za jún môžu žiadať o príspevky od 1. júla. SZČO zasielajú svoje výkazy, resp. žiadosti s výkazmi v rámci opatrenia 2 do konca júla. Zamestnávatelia, ktorí idú cez opatrenia 1 a 3A alebo 3B, žiadajú do 31. augusta 2020. Keďže situácia sa postupne zlepšuje, v júni a v júli umožníme zamestnávateľom prestupovať aj medzi opatreniami 3A (kurzarbeit) a 3B (pokles tržieb), aby si vybrali, čo je pre nich výhodnejšie. Umožníme im aj súbeh, na každú prevádzku budú môcť čerpať opatrenie, ktoré im vyhovuje, buď 3A alebo 3B.

Tab: Stav projektu „Prvá pomoc“ k 30. 6. 2020

* jedna osoba (zamestnanec, SZČO) mohla byť podporená napr. v marci aj v apríli a máji, v tabuľke sa tak počíta ako viac osôb


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.