Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Rokovania s organizáciami o nových eurofondoch na roky 2021 - 2027

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo sériu rokovaní s predstaviteľmi samospráv, odborných organizácií, akademického sektora, záujmových združení, mimovládneho sektora a ďalšími socio-ekonomickými partnermi o novom Operačnom programe (OP) Slovensko. V rámci neho bude Slovensko v programovom období 2021 - 2027 investovať z európskych zdrojov takmer 12,8 miliardy eur. Informoval o tom vo štvrtok odbor komunikácie MIRRI.

"Naším spoločným cieľom je, aby Slovensko nové eurofondy dokázalo v plnej miere využiť na strategické investície, ktoré pomôžu našej krajine, našej ekonomike a zásadne zvýšia kvalitu života ľudí vo všetkých oblastiach," poznamenala vicepremiérka a šéfka rezortu Veronika Remišová (Za ľudí).

Ministerka vysvetlila, že nový OP Slovensko nahradí doterajších šesť programov. "Veľkú časť eurofondov tak dostávame pod jednu strechu. Jeden operačný program, s jednotnými pravidlami, metodikou a manažmentom prinesie výrazné zjednodušenie využitia eurofondov," podotkla.

Odborné rokovania o OP Slovensko odštartovalo MIRRI 23. septembra, budú mať niekoľko kôl. Do prvého kola sa má zapojiť zhruba stovka socio-ekonomických partnerov zo samospráv, univerzít, zamestnávateľských organizácií, štátnej správy či mimovládnych organizácií. Pozostáva zo šiestich workshopov, ktoré sa zameriavajú na politické ciele Kohéznej politiky EÚ 2021 - 2027.

Rezort pripomenul, že Slovensko dostane v novom programovom období takmer 13 miliárd eur. "OP predstavuje základný dokument, ktorým sa budú riadiť investície z eurofondov v najbližších siedmich rokoch. Jeho súčasťou je vymedzenie konkrétnych aktivít, prijímateľov či merateľných výsledkov, ktoré od investovaných eurofondov Slovensko očakáva," vysvetlil odbor komunikácie.

MIRRI dodalo, že aktualizovaný návrh Partnerskej dohody aj OP Slovensko chce predložiť na posúdenie Európskej komisii v druhej polovici októbra. Počas vyjednávaní s EK plánuje ministerstvo zároveň zorganizovať druhé kolo workshopov. Odborné diskusie sa sústredia na alokácie a výsledkové ukazovatele. V 1. štvrťroku 2022 sa uskutoční tretie kolo workshopov, v ktorom sa prediskutuje slovenská reakcia na pripomienky EK k OP Slovensko. Obce, regióny, mimovládne organizácie, univerzity, podnikatelia sa budú môcť uchádzať o granty z OP Slovensko od druhého polroka 2022.
 
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.