Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

SKDP: Súčasná legislatíva v oblasti home office spôsobuje daňové nejasnosti

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 18. novembra (TASR) – Práca na diaľku je v slovenskej legislatíve málo upravená, čo spôsobuje daňové aj odvodové nejasnosti. Upozornila na to Slovenská komora daňových poradcov (SKDP). Zákon rozlišuje trvalú prácu z domu a príležitostný home office.

Ako uviedol Radovan Ihnát z komory, počas pandémie zažívajú rozmach aj cezhraničné home office režimy. "Veľa firiem má zamestnancov bývajúcich v zahraničí, ktorí denne dochádzajú pracovať na Slovensko. Teraz majú nariadenú prácu z domu, čo značne komplikuje situáciu," vysvetlil s tým, že prácou z domu za hranicami pravdepodobne vznikajú pracovníkom a ich zamestnávateľom nové povinnosti.
 
"V prípade daňových nerezidentov by sa ich slovenská mzda mala u nás zdaňovať iba v rozsahu práce fyzicky vykonávanej na Slovensku. Zvyšná časť sa má zdaňovať v krajine daňovej rezidencie, teda tam, kde reálne zamestnanec žije," podotkol Ihnát s tým, že zároveň vznikajú aj otázky, do ktorého systému sociálneho poistenia by mal zamestnanec prispievať.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Vážený návštevník,
prístup k obsahu majú len registrovaní užívatelia portálu.
Pokiaľ ste už zaregistrovaný, prihláste sa prosím so svojím užívateľským menom a heslom.
V prípade, že ešte nie ste zaregistrovaný, zaregistrujte sa.
Ďakujeme.Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.