Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Sociálna poisťovňa začína dôchodcom posielať zvýšené dôchodky

Kategória: Aktuality Zdroj: Sociálna poisťovňa

Sociálna poisťovňa začína v januárových výplatných termínoch posielať dôchodcom vyššie dôchodky a písomné rozhodnutia o ich zvýšení. Dôchodkové dávky budú vyššie o 1,3 % mesačnej sumy dôchodku, čo predstavuje medziročný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, ktorý je určený Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý polrok kalendárneho roka 2021.

Dôchodca o zvýšenie dôchodku nemusí žiadať, Sociálna poisťovňa ho valorizuje automaticky bez osobitnej žiadosti. Poberateľom dôchodkov zašle o jeho zvýšení aj písomné rozhodnutie. Zvýšené dôchodky Sociálna poisťovňa dôchodcom prvý raz vyplatí v ich výplatnom termíne v januári 2022 spolu s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2022 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2022. Výplatné termíny majú dôchodcovia určené v párne dni od 2. do 24. dňa kalendárneho mesiaca. Ak bol pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok, keďže je pre neho výhodnejší.

Sociálna poisťovňa pripravila pre dôchodcov aj Kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku od 1. januára 2022v ktorej si po zadaní údajov môžu sami vypočítať sumu zvýšenia dôchodkovej dávky.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.