Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Sociálne: Počet pracovných ponúk na Profesia.sk bol najnižší za šesť rokov

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

 Bratislava 20. júla (TASR) - V prvom polroku tohto roka pracovný portál Profesia.sk zaznamenal najmenej pracovných ponúk za posledných šesť rokov. Pokles bol zaznamenaný v každom kraji na Slovensku. V siedmich okresoch však počet ponúk medziročne stúpol.
      Celkovo pracovný portál evidoval 91.369 ponúk, pričom v roku 2015 portál to bolo 98.288 ponúk. "V porovnaní s predošlými obdobiami ide v tomto polroku o najnižšie číslo za posledných šesť rokov. Menej ponúk za prvý polrok sme evidovali ešte v roku 2014. Vtedy zamestnávatelia uverejnili 76.110 pracovných inzerátov," priblížila Profesia.sk.
      Zamestnávatelia hľadali nových ľudí najčastejšie na pozície ako administratívny pracovník, predavač, operátor výroby, obchodný zástupca, skladník či pokladník.
      Hoci počet pracovných ponúk je menší, o prácu sa uchádza viac ľudí. Kým počas prvého polroka minulého roka zareagovalo na jednu ponuku práce zhruba 17 uchádzačov, v súčasnosti je to približne o 10 viac. Na jeden inzerát na Profesia.sk zareagovalo počas prvého polroka tohto roka viac ako 27 uchádzačov. Aktuálne čísla reagujúcich ľudí sú najvyššie za posledných šesť rokov. Slováci hľadali od januára do konca júna prácu najčastejšie na pozíciách referenta vo verejnej správe, kuriéra, promotéra, recepčnej, sekretárky, office managera, vrátnika.
      Pracovný portál eviduje aj miesta práce s vyšším počtom pracovných ponúk ako tomu bolo v roku 2019. Týka sa to najmä okresov s nižším počtom ponúk. Takýmto prípadom je napríklad Snina. Portál tu vlani počas prvého polroka evidoval 31 inzerátov. Tento rok bol počet ponúk dvojnásobný. Výraznejší rast ponúk bol aj v okrese Košice-okolie, kde počet stúpol o 29 % a v Rožňave, kde ponuka narástla o pätinu. Jemné zvýšenie počtu pracovných inzerátov bol tiež v Revúcej, Žarnovici, Kežmarku a Starej Ľubovni.
      Naopak, ponuka pracovných miest sa najviac zúžila v Sobranciach. Vlani priniesol prvý polrok do tohto okresu celkovo 54 ponúk, tento rok išlo iba o 18 inzerátov. To predstavuje prepad o 67 %. Podobný pokles zaznamenala Profesia aj v Turčianskych Tepliciach, kde poklesol počet ponúk o 63 percent. Množstvo pracovných príležitostí kleslo výrazne aj v Námestove, Ilave, Trebišove, Púchove či v Gelnici.
      Spomedzi krajských miest klesol počet ponúk najvýraznejšie v Trnave. Na Profesia.sk bolo vlani za prvý polrok 4015 ponúk. V roku 2020 išlo iba o 2202 ponúk, čo predstavuje 45-% prepad. Spomedzi krajských miest sme druhý najvyšší prepad zaznamenali v Nitre. Ponuka práce tu klesla o 41 %.
      Najvyšší počet pracovných ponúk je už tradične v Bratislave. Zamestnávatelia tu uverejnili 33.054 ponúk, pričom medziročne ponuka klesla o 35 %. Na druhom mieste skončili s výrazným odstupom Košice. Firmy tu uverejnili 5459 pracovných inzerátov, teda o štvrtinu menej ako vlani.
      Najmenej ponúk evidoval portál Profesia.sk v Medzilaborciach. Bolo ich presne päť. Nasleduje Poltár s 12 ponukami a okres Stropkov so 17 ponukami.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.