Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

SP: Dôchodky sa v roku 2021 zvýšia o 2,6 %, o zvýšenie netreba žiadať

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 3. novembra (TASR) - Dôchodky sa na budúci rok zvýšia o 2,6 % mesačnej sumy dôchodku, najmenej však o pevnú sumu určenú ako dve percentá z priemernej mesačnej sumy príslušného druhu dôchodku vykázanej Sociálnou poisťovňou (SP) k 30. júnu 2020. Informovala o tom Jana Hrabková z odboru komunikácie s verejnosťou SP.

"Sociálna poisťovňa zároveň verejnosť upozorňuje, že o zvýšenie dôchodku nie je potrebné žiadať. Poberatelia dôchodkov dostanú o zvýšení písomné rozhodnutie," dodala SP. Dôchodky vo vyššej sume budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2021.

Ako spresnila SP, plný starobný dôchodok sa tak budúci rok zvýši minimálne o 9,40 eura a starobný dôchodok vyplácaný v polovičnej sume najmenej o 2,90 eura. Minimálne zvýšenie predčasného starobného dôchodku bude o 9,10 eura a polovičného predčasného starobného dôchodku o 3,30 eura.

Poberateľ plného invalidného dôchodku s mierou poklesu nad 70 % dostane budúci rok minimálne o 7,80 eura viac, pri vyplácaní polovičnej sumy dostane aspoň o tri eurá viac. Pri invalidnom dôchodku s mierou poklesu do 70 % bude budúcoročné zvýšenie najmenej na úrovni 4,40 eura, pri polovičnom vyplácaní aspoň o 1,90 eura.
 
Zvýšenie sa dotkne aj vdovského a vdoveckého dôchodku, pri vyplácaní plnej výšky dôchodku dostanú poberatelia aspoň o šesť eur viac, pri polovičnom vyplácaní o 2,60 eura viac. Sirotský dôchodok bude v roku 2021 vyšší minimálne o 2,80 eura, pri polovičnom vyplácaní o 1,40 eura.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.