Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

ŠÚ SR: Inflácia v októbri 2022 medziročne stúpla o 14,9 %

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v októbri 2022 medzimesačne poskočili o 1,2 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne s hodnotou 14,9 % dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dynamicky rastúce ceny v dvoch odboroch - potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov domácností. Potraviny boli aktuálne medziročne drahšie o 26,8 % aj nealkoholické nápoje rástli dvojciferným tempom už štvrtý mesiac.

Vyššie ceny v odbore doprava dlhodobo podporované najmä drahšími pohonnými látkami v októbri mierne znížili dynamiku nárastu v porovnaní s minulým rokom na 20,4 %.

Index spotrebiteľských cien sa v októbri 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 14,6 %, za nízkopríjmové domácnosti o 15,5 %, za domácnosti dôchodcov o 16,4 %.

V súhrne za desať mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,2 % (za domácnosti zamestnancov o 12,1 %, za nízkopríjmové domácnosti o 12,4 %, za domácnosti dôchodcov o 13,3 %).


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.