Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

ŠÚ SR: Medziročná harmonizovaná inflácia v januári 2022 dosiahla 7,7 %

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Spotrebiteľské ceny v januári 2022 podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 7,7 %, v decembri 2021 bola táto hodnota ešte 5,1 %. Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla 2,8 %, čo je najvyššia medzimesačná hodnota od januára 2004. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie (priemer harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov) predstavovala v januári 2022 hodnotu 3,4 %. Bolo to o 0,6 percentuálneho bodu (p. b.) viac ako v decembri 2021. Tento ukazovateľ je významný pre posudzovanie cenovej stability v krajine.

Hodnotu medzimesačnej harmonizovanej inflácie v januári 2022 ovplyvnilo zvýšenie cien najmä v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (kladný príspevok 1,59 p. b) a potraviny a nealkoholické nápoje (kladný príspevok celého odboru 0,75 p. b., z toho potraviny mali kladný príspevok 0,62 p. b. a nealkoholické nápoje kladný príspevok 0,13 p. b.).

Vyššiu infláciu výrazne ovplyvnil aj rast cien v odboroch alkoholické nápoje a tabak (kladný príspevok 0,10 p. b.) a doprava (kladný príspevok 0,10 p. b.). Jediným odborom, ktorý mal tlmiaci účinok na medzimesačnú infláciu, bolo zníženie cien oproti predchádzajúcemu mesiacu v odbore odevy a obuv (záporný príspevok -0,07 p. b.).


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.