Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

ŠÚ SR: Medziročná inflácia v SR v júli 2020 klesla na 1,7 %

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

 Bratislava 13. augusta (TASR) - Medziročná inflácia už piaty mesiac po sebe spomaľuje svoje tempo, v júli klesla o 0,1 percentuálneho bodu a dosiahla 1,7 %, čo je najmenej od októbra 2017. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Vplyv na jej úroveň mal najmä medzimesačný pokles cien potravín (ovocie, zelenina, mäso) a zníženie cien odevov a obuvi o 0,4 %. Pokles miery celkovej inflácie zmiernil medzimesačný rast cien v doprave (vyššie ceny pohonných látok), zvýšenie cien v odbore bývanie a energie (vyššie ceny za údržbu a opravu obydlí) a v odbore rekreácia a kultúra (ceny dovolenkových zájazdov).
      Medzimesačne vzrástli ceny v odboroch doprava o 2,2 %, reštaurácie a hotely o 0,6 %, rekreácia a kultúra o 0,4 %, rozličné tovary a služby o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,1 %. Klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,8 %, alkoholických nápojov a tabaku, odevov a obuvi zhodne o 0,4 %, v zdravotníctve o 0,2 %. Na júnovej úrovni zostali ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti, za pošty a spoje, vo vzdelávaní.
      V medziročnom porovnaní vzrástli ceny v odboroch rozličné tovary a služby o 4,7 %, vzdelávanie o 4,5 %, zdravotníctvo o 3,6 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 2,8 %, reštaurácie a hotely o 2,2 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 2,1 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,6 %, rekreácia a kultúra o 1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,5 %, odevy a obuv o 0,2 %. Klesli iba ceny v doprave o 3,9 %. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.
      V priemere za sedem mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,3 %.
      Index spotrebiteľských cien sa v júli 2020 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,7 %, za domácnosti dôchodcov o 2 % a za nízkopríjmové domácnosti o 1,9 %.
      V priemere za sedem mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,2 %, za domácnosti dôchodcov o 2,5 % a za nízkopríjmové domácnosti o 2,4 %.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.