Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Trh práce dokáže absorbovať záujemcov z Ukrajiny, pomôžu ekonomike

Kategória: Aktuality Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Počet voľných pracovných miest na slovenskom trhu práce vhodných na obsadenie cudzincami je v súčasnosti viac ako 32 tisíc. Ide o pozície, ktoré sa dlhodobo nedarí obsadiť pre nízky záujem občanov Slovenska. Spravidla sú s nižšou úrovňou kvalifikácie, pri ktorých jazyková bariéra nie je prekážkou. Čoskoro tiež dôjde k nárastu počtu letných sezónnych pozícií na dohodu v rozsahu približne 60 tisíc pracovných miest. V horizonte 6 mesiacov teda existuje priestor na absorbovanie pracovnej sily aj z cudziny v rozsahu približne 92 tisíc pozícií.

Miera evidovanej nezamestnanosti podľa aktuálnych údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vo februári medzimesačne klesla o desatinu percentuálneho bodu na 6,86 percenta. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidujú výrazný nárast počtu voľných pracovných miest. Medzimesačne došlo k ich nárastu o viac ako 3-tisíc, teda o 4,25 %.

„Predpokladáme, že v najbližších šiestich mesiacoch si môže nájsť prácu na Slovensku až 32 tisíc občanov Ukrajiny, pričom ide o pracovné miesta, o ktoré nemajú záujem občania Slovenskej republiky. Najväčší podiel záujemcov o prácu z Ukrajiny sa môže uplatniť v sektore operátorov a montérov strojov a zariadení, potom ako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, napríklad upratovanie, pomocníci v sklade, pomocní pracovníci vo výrobe a potom ako pracovníci v službách a obchode, ako napríklad kuchári, opatrovatelia, čašníci,“ uviedol v tejto súvislosti minister práce Milan Krajniak, ktorý zároveň dodáva: „Okrem toho, máme ďalších 60 tisíc dodatočných pozícií na dohodu v sezónnych prácach, najmä v gastre a cestovnom ruchu, ktoré sú takisto vhodné pre ukrajinských uchádzačov o zamestnanie.“

Obsadenie voľných pracovných miest pomôže slovenskej ekonomike

Slovensku sa oplatí snažiť sa o to, aby utečenci z Ukrajiny zostali v krajine a zamestnali sa tu. Desiatky tisíc pozícií vhodných pre občanov Ukrajiny, ktoré zamestnávatelia nedokážu obsadiť znamená taktiež stimul pre výkon slovenskej ekonomiky. Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou. Slovákom sa v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, pretože cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, resp. pre ktoré je na trhu nedostatok pracovnej sily.

Ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie.

Voľné pozície aj ukrajinskom jazyku na portáli Službyzamestnanosti.gov.sk

Pracovné ponuky sú na pracovnom portáli sluzbyzamestnanosti.gov.sk, ktorý ministerstvo spustilo 1. februára, dostupné aj v ukrajinskom jazyku. Záujemcovia o prácu si môžu hľadať zamestnanie z katalógu voľných pracovných miest a priamo kontaktovať zamestnávateľa.

Podrobné informácie k postupu na trhu práce pre zamestnávateľov a cudzincov nájdete tu v slovenčine a ukrajinčine .

Ďalšie informácie: Pomoc pre odídencov z Ukrajiny - MPSVR SR (gov.sk)


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.