Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

V septembri schodok štátneho rozpočtu medziročne klesol na 4,059 miliardy eura

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Schodok štátneho rozpočtu dosiahol ku koncu septembra výšku 4,059 miliardy eur, čo je oproti minuloročným 4,665 milióna eur medziročné zlepšenie hospodárenia o 606 miliónov eur alebo o 13 %. Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššie o 1,646 miliardy eur. Výdavky štátneho rozpočtu sa medziročne zvýšili o 1,039 miliardy eur, informovalo o tom v piatok Ministerstvo financií (MF) SR na svojej internetovej stránke.

Daňové príjmy medziročne vzrástli o 1,399 miliardy eur alebo o 17,1 %. K rastu prispel vyšší výber dane z príjmov právnických osôb o 678,8 milióna eur, o 585,8 milióna eur vzrástol výber dane z pridanej hodnoty. O 64,8 milióna eur sa zvýšili príjmy zo spotrebných daní, pri dani vyberanej zrážkou príjmy medziročne vzrástli o 47,1 milióna eur a rovnako sa zvýšil príjem z dane z príjmov fyzických osôb o 40,9 milióna eur.

Nárast týchto daní kompenzoval výpadok daní z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 26,8 milióna eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií vrátane sankcií došlo k medziročnému nárastu o 7,5 milióna eur. Pozitívny vývoj  zaznamenalo MF v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 334,8 milióna eur, a medziročne vzrástli o 38,1 milióna eur aj príjmy štátneho rozpočtu z dividend.

V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o 125,9 milióna eur, čo je zníženie o 17,8 %. Ide najmä o medziročný pokles iných nedaňových príjmov o 140,1 milióna eur, kapitálových príjmov o 2,6 milióna eur a úrokov o 400.000 eur. Príjmy z prenájmu majetku boli ku koncu septembra medziročne nižšie o 500.000 eur. Uvedené výpadky príjmov boli podľa rezortu financií kompenzované medziročným nárastom príjmov z administratívnych poplatkov vo výške 17,7 milióna eur.

Štátu medziročne poklesli aj výdavky na obsluhu štátneho dlhu o 368,4 milióna eur alebo o 53,2 %. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (fondy EÚ) došlo k medziročnému nárastu o 13,7 milióna eur, s čím súvisí aj medziročný nárast výdavkov na spolufinancovanie spoločných programov SR a EÚ o 7,4 milióna eur. Platby Slovenska do rozpočtu EÚ sa medziročne zvýšili o 71,5 milióna eur. Naopak, pokles zaznamenalo MF pri transfere Sociálnej poisťovni, a to o 369,9 milióna eur, čo je zníženie o 38,1 %.

Bližšie nešpecifikované čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o 1,685 miliardy eur.
 
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.