Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Vláda: Občanovi sa nebude krátiť dávka v hmotnej núdzi, ak bude v karanténe

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 30. septembra (TASR) - Od 15. októbra tohto roka zanikne na Slovensku poskytovanie tzv. pandemického rodičovského príspevku. Okrem toho sa upravia aj podmienky nároku na pomoc v hmotnej núdzi. Počíta s tým nariadenie vlády o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie. V stredu ho schválil kabinet Igora Matoviča (OĽANO) s pripomienkami.

Na úseku štátnych sociálnych dávok sa majú obnoviť postupy. Keďže školské a predškolské zariadenia opätovne fungujú, rezort práce navrhol zrušiť poskytovanie tzv. pandemického rodičovského príspevku.

V prípade nároku na dávku v hmotnej núdzi sa upravia podmienky na jej získanie, ak si človek nemôže pre nákazu odpracovať zákonom stanovených 32 hodín mesačne. "Navrhuje sa umožniť neaplikovanie ustanovení zákona o pomoci v hmotnej núdzi o krátení dávky v prípade, že člen domácnosti má nariadenú karanténu a v dôsledku toho nevykonával činnosti v rozsahu 32 hodín mesačne," uvádza sa v schválenom nariadení vlády.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.