Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Vláda: Prerokuje ďalšiu pomoc cestovným kanceláriám či zmeny v Prvej pomoci

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 9. júna (TASR) – Cestovným kanceláriám by mala byť poskytnutá pomoc vo forme návratných finančných výpomocí na vrátenie zálohových platieb klientom, pre ktorých neboli zrealizované náhradné zájazdy. Počíta s tým návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti s ochorením COVID-19 z dielne rezortu financií, ktorý predkladá na stredajšie rokovanie vlády. Navrhuje zároveň, aby parlament právnu normu prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Zrýchlený režim navrhuje tiež pre poslaneckú novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Podľa rezortu financií sa tým prispeje k stabilizácii podnikateľského prostredia v oblasti obchodovania s LPG a zabráni značným hospodárskym škodám, ktoré by mohli vzniknúť v hospodárstve SR napríklad zánikom niektorých podnikateľských subjektov a následným zvýšením nezamestnanosti.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) predkladá na vládu sľúbené naviazanie projektu podpory na udržanie zamestnanosti v čase krízovej situácie (Prvá pomoc) na COVID automat. Epidemiologická situácia sa síce vyvíja pozitívne, stále však pretrvávajú dosahy pandémie na ekonomickú situáciu a trh práce, preto považuje rezort práce za potrebné zachovať v určitej forme poskytovanie pomoci podnikom, avšak v závislosti od rozsahu protipandemických opatrení. Takto nastavená pomoc má fungovať do konca roka, od Nového roka totiž nadobudne účinnosť zákon o trvalom kurzarbeite.

Účelom Národnej stratégie pre otvorenú vedu na roky 2021 až 2028, o ktorej má tiež rokovať vládny kabinet, je zlepšiť dostupnosť výsledkov slovenskej vedy a zmeniť nastavenie výskumných a hodnotiacich procesov smerom k vyššej transparentnosti, reprodukovateľnosti a integrite. Ide o prvý dlhodobý strategický dokument, ktorý predstavuje implementáciu princípov otvorenej vedy do slovenského vedeckého priestoru. Ciele národnej stratégie sa budú napĺňať za pomoci dvojročných akčných plánov. Prvým z nich je Akčný plán pre otvorenú vedu na roky 2021 – 2022.

Na programe je tiež viacero návrhov na personálne zmeny. Ide napríklad o vymenovanie členov správnej rady Fondu na podporu športu či zástupkyňu hlavného hraničného splnomocnenca SR, ktorou by sa mala stať Jana Juričková. Vo funkcii má od štvrtka (10. 6.) nahradiť Michaelu Žákovú.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) avizoval, že na rokovanie vlády predloží návrh na odvolanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Adriána Sz. Dôvodom je, že voči nemu bolo začaté trestné stíhanie a vznesené obvinenie vo veci pokračovacieho zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.