Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Vláda: Z verejného obstarávania bude môcť vylúčiť uchádzačov z rizikových krajín

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Vylúčiť z obchodovania so štátom uchádzačov z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom, prípadne im zamedziť vstup do kritických oblastí podnikania, ako sú napríklad energetika alebo obranné zákazky. Takúto možnosť prináša návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predložila vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v spolupráci s podpredsedom vlády pre legislatívu Štefanom Holým (Sme rodina). Kabinet právnu normu schválil a navrhuje Národnej rade (NR) SR prerokovať ju v skrátenom legislatívnom konaní.

Návrh posilňuje mechanizmus na obmedzenie účasti subjektov z rizikových krajín vo verejnom obstarávaní. Novela umožní vláde reagovať na situácie, kedy je najmä z bezpečnostného hľadiska potrebné, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia v určitých oblastiach nevstupovali do zmluvných vzťahov s dodávateľmi z konkrétnych krajín. Takisto umožní prikázať verejným obstarávateľom a obstarávateľom nekontrahovať určité typy komodít od subjektov, ktoré majú sídlo v konkrétnom štáte, alebo využívať kapacity takýchto subjektov.

Úprava legislatívy je podľa Remišovej priamou reakciou na vojenský útok Ruska proti Ukrajine. "V tejto situácii je lepšie, keď zákazky financované z verejných zdrojov môžu získať slovenské firmy, a nie spoločnosti zo štátov, ktoré sa k Slovensku správajú nepriateľsky a agresívne. Novela zákona o verejnom obstarávaní nám umožňuje reagovať nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na prípadné ďalšie bezpečnostné hrozby, ktorým môže naša krajina v budúcnosti čeliť," zhodnotila Remišová.

Novela tiež odstraňuje chybu v doterajšej právnej úprave, ktorá umožňovala použitie výnimky v rámci priameho rokovacieho konania v čase núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie len pre civilné zákazky a len pre verejných obstarávateľov.

Účinnosť novely sa predpokladá od 1. apríla tohto roka.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.