Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Volvo sa rozhodlo pre SR, preinvestujú vyše miliardu a vzniknú tisíce nových pracovných miest

Kategória: Aktuality Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

Skupina Volvo sa rozhodla v strategickom priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach (okr. Košice – okolie) postaviť tretí európsky závod. V  rozmedzí rokov 2023 až 2027 Volvo na Slovensku preinvestuje viac ako 1,18 mld. eur. Na východnom Slovensku bude Volvo vyrábať iba elektromobily a so sériovou výrobou by mali začať v roku 2026. Ročne budú môcť v novom závode vyrobiť 250 000 elektromobilov. "Som nesmierne rád, že môžeme oznámiť, že na Slovensko prichádza spoločnosť Volvo, ktorá si pre svoju prvú expanziu v Európe od roku 1960 vybrala práve Slovensko. Veľmi ma teší, že Slovensko uspelo v súťaži o megainvestíciu, ktorá prinesie rozvoj a množstvo pracovných miest východnej časti Slovenska,“ vyhlásil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. 

Vicepremiér vyzdvihol, že sa podarilo splniť množstvo náročných kritérií a aj obrovské nasadenie ľudí z Ministerstva hospodárstva, agentúry SARIO a štátnych firiem VIP a MH Invest II prispeli k rozhodnutiu spoločnosti, že investovať na Slovensku sa oplatí. „Od nástupu na ministerstvo hospodárstva je jednou z mojich priorít znižovanie regionálnych rozdielov. Splnili sme v tomto smere nielen jeden z našich najdôležitejších mýľnikov, ale aj môj dlhodobý sen priniesť do tejto lokality nového významného investora,“ doplnil vicepremiér. Prvé zemné práce začnú už tento rok. Začiatok výstavby samotného závodu je naplánovaný na budúci rok a postupne v rokoch 2025 až 2027 táto spoločnosť vytvorí 3 300 priamych nových pracovných miest. Príchod takéhoto investora bude znamenať prácu aj pre rôzne subdodávateľské spoločnosti a teda aj ďalšie pracovné príležitosti. Vláda súhlasila aj s investičnou pomocou vo výške 267 mil. eur.

„V prvý deň, keď sme začali pripravovať industriálny park Valaliky, dali sme si do záhlavia slogan: Spájame sily! Teraz spájame sily so značkou Volvo,“ zdôraznil konateľ Valaliky Industrial Park, s.r.o. Miloslav Durec. Ako doplnil, „Volvo je v súčasnosti najrýchlejšie rastúci prémiový brand a Slovensko dnes dostalo šancu ďalej rásť s ním. Naša misia je oddnes spoločná: vybudovať na Slovensku v košickom regióne priestor pre prácu a život, ktorý bude zároveň  ľahší a lepší.“  Konateľ spoločnosti VIP upresnil, že výkup pozemkov v strategickom parku by mal byť ukončený vo februári budúceho roka. K 1.6. boli výkúpené pozemky o výmere 283 hektárov čo predstavuje 77% percent územia, boli vykonané potrebné prieskumy a projektuje sa potrebná infraštruktúra

Skupina Volvo Cars bola založená v roku 1927 vo Švédsku. V roku 2010 ju kúpila čínska automobilová spoločnosť Zhejiang Geely Holding Group Co. Výrobné závody skupiny Volvo Cars sa nachádzajú v Göteborgu (Švédsko), Gente (Belgicko), Južnej Karolíne (USA) a v Chengdu, Daqing a Taizhou (Čína). Volvo Cars má tiež výskumné, vývojové a dizajnérske centrá v Göteborgu (Švédsko), Camarille (USA) a Šanghaji (Čína). Dnes má skupina Volvo 41 000 zamestnancov. Celkový obrat skupiny v minulom roku presiahol 282 miliárd SEK so ziskovosťou 7,2% čo ju radí medzi navýznamnejších výrobcov automobilov.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.