Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

VÝBER: Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 49. týždni 2021:

Bratislava 6. decembra – Otvorila sa jesenná pomoc pre cestovný ruch a gastro za obdobie mesiacov september, október a november 2021. Podmienky štvrtej výzvy v rámci pomoci "de minimis" sú rovnaké ako v prípade predchádzajúcich výziev. V pondelok na tlačovej konferencii o tom informoval minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) spolu so štátnou tajomníčkou rezortu dopravy Katarínou Brunckovou.

Bratislava 7. decembra – Ministerstvo dopravy a výstavby bude môcť poskytnúť príspevok na zabezpečenie nevyhnutnej leteckej dostupnosti aj v roku 2022. Právny základ pre túto možnosť predstavuje novela zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

Bratislava 7. decembra – Ministerstvo dopravy a výstavby bude môcť tvoriť schémy štátnej pomoci a pomoci "de minimis" pre subjekty podnikajúce v cestovnom ruchu až do 31. decembra 2022. Umožní to návrh zákona o podpore cestovného ruchu z dielne rezortu dopravy, ktorý takisto v utorok schválili poslanci NR SR.

Bratislava 8. decembra - Slovenská republika zaplatí Európskej únii 277,251 milióna eur. O tie mala prísť EÚ podľa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) na výnosoch z cla tak, že bol na Slovensko v období od roku 2012 do 2019 dovážaný podhodnocovaný čínsky textil a obuv. Slovensko uvedenú sumu zaplatí s výhradou, v ktorej uvedie dôvod nesúhlasu s touto sumou, schválila v stredu vláda. Platba zabezpečí, že už nebudú rásť úroky z omeškania, ktoré sú v súčasnosti približne vo výške 3,8 milióna eur za mesiac a zároveň si vláda vznesenou výhradou ponechá možnosť požiadať o vrátenie platby.

Bratislava 8. decembra – Kabinet odobril zrušenie poskytovania tzv. pandemického rodičovského príspevku od Nového roka. Na rokovanie ho predložil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Jeho rezort to odôvodnil tým, že v poslednom období výrazne klesla miera nezamestnanosti, z čoho vyplýva, že rodičia, ktorým skončí bežný rodičovský príspevok, si vedia príjem zabezpečiť.

Bratislava 8. decembra - Odborári prijali ponuku štátu plynúcu z minulotýždňového tretieho kola kolektívneho vyjednávania o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa pri štátnych zamestnancoch a pri zamestnancoch pracujúcich vo verejnom záujme. Informovala o tom v stredu Konfederácia odborových zväzov (KOZ). V dohľadnom čase má dôjsť k podpisu dodatkov. Štátnym zamestnancom a zamestnancom pracujúcim vo verejnom záujme sa teda od druhého polroka 2022 budú valorizovať mzdy o tri percentá, tiež dostanú 350-eurovú jednorazovú odmenu a jeden deň plateného voľna navyše.

Bratislava 9. decembra - Ľudia nad 60 rokov budú mať nárok na finančný príspevok za očkovanie vo výške 200 alebo 300 eur, podľa splnenia stanovených podmienok. Dostanú ho v hotovosti a použiť ho budú môcť ľubovoľne. Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválilo novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.

Pôvodným zámerom bolo vyplatiť seniorom za očkovanie 500-eurové poukazy viazané na vymedzené účely, napríklad v hoteloch či reštauráciách. Tento zámer však upravil schválený pozmeňujúci návrh, ktorý nadväzoval na zmeny avizované už skôr ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO) ako výsledok koaličnej dohody.

Bratislava 9. decembra – Od piatka (10.12.) môžu byť pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch a pre očkovaných proti tejto chorobe (režim OP) otvorené všetky obchodné prevádzky a niektoré služby. Obchody so základnými potrebami budú otvorené v režime základ. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú vo štvrtok zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Bratislava 10. decembra – Parlament v piatok uzavrel diskusiu k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Do rozpravy sa písomne prihlásilo šesť poslancov, ústne ďalší piati rečníci. O zákone roka by sa malo hlasovať v utorok (14. 12.) o 17.00 h.

Bratislava 10. decembra - Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala zákon o odmenách pre očkovaných seniorov. Nevidí v ňom rozpor s ústavou. Zároveň však upozornila, že pri rýchlosti legislatívneho procesu bol systém odmeňovania za očkovanie nastavený tak, že cezeň nie svojou vinou prepadáva časť seniorov. Z toho dôvodu prezidentka predpokladá, že dôjde k prehodnoteniu tak, aby bolo odmeňovanie za očkovanie spravodlivejšie.
 
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.