Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

VÝBER: Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 1. týždni 2022:

Bratislava 3. januára – Od pondelka môžu byť pre očkovaných a ľudí, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie COVID-19 (režim OP), otvorené všetky prevádzky verejného stravovania aj na konzumáciu na mieste. Podmienkou je obsadenosť maximálne do 50 % kapacity zariadenia, obsadenie jedného stola najviac štyrmi osobami alebo osobami z jednej domácnosti a zabezpečenie dvojmetrových odstupov medzi stolmi. Konzumácia pokrmov alebo nápojov je povolená výlučne posediačky.

Bratislava 3. januára - Štátny rozpočet dosiahol ku koncu minulého roka schodok vo výške 7,014 miliardy eur. Medziročne boli príjmy štátneho rozpočtu vyššie o 1,447 miliardy eur, teda o 9,2 %. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní vyššie o 702,4 miliónov eur alebo 3 %. Hospodárenia štátneho rozpočtu sa medziročné zlepšilo o 744,3 milióna eur, informovalo v pondelok Ministerstvo financií (MF) SR.

Bratislava 4. januára – Ciele rozpočtu verejnej správy sú aj po drobných zmenách prijatých parlamentom reálne, no pokiaľ chce vláda dosiahnuť plánovaný deficit aj v rokoch 2023 a 2024, musí prijať ďalšie konsolidačné opatrenia. V utorok to uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) v aktualizácii hodnotenia rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024. Podľa schváleného rozpočtu by mal v tomto roku deficit verejných financií dosiahnuť necelých päť percent hrubého domáceho produktu (HDP), v ďalších rokoch postupne 3,4 a 3,3 % HDP.

Bratislava 4. januára - Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Milan Kyseľ ponúkol svoju funkciu ministrovi Samuelovi Vlčanovi (nominant OĽANO). Urobil tak podľa jeho vyjadrení v reakcii na "mediálny lynč" posledných dní. Minister Vlčan sa mu poďakoval za prácu, ktorú na agrorezorte odviedol.

Bratislava 7. januára - Export aj import Slovenska v novembri 2021 vzrástli o viac než desať percent, výraznejšie prekonali aj predpademický november 2019. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Hodnota vyvezeného tovaru bola po marci 2021 druhá najvyššia v histórii. Rekordný bol aj import, ktorý prvýkrát od roku 1993 prekročil hranicu ôsmich miliárd eur.

Bratislava 7. januára - Tržby slovenského maloobchodu sa v novembri 2021 medziročne zvýšili o 3,9 %. Prekonali aj úroveň spred pandémie, a to o 3,5 %. Darilo sa aj veľkoobchodu, predpandemické úrovne prekonal o viac než štvrtinu. Nárast tržieb pociťovali aj ubytovatelia, ale na úroveň novembra 2019 im chýbalo takmer 59 %.

Bratislava 7. januára - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na pokyn Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR ukončuje mimoriadnu zmenu cestovného poriadku, na základe ktorej dočasne zredukovala viac než 350 vlakov. Spoločnosť o tom informovala v piatok. Dočasným obmedzením vlakovej dopravy reagovala na trvajúci lockdown, dištančné štúdium na školách a posunutie začiatku vianočných a novoročných prázdnin. Od 9. januára začnú vlaky ZSSK jazdiť podľa plného grafikonu vlakovej dopravy 2021/2022, ktorý bol pôvodne schválený od 12. decembra minulého roka.

Bratislava 7. januára - Od piatka je povolená konzumácia vo foodcourtoch obchodných domov za rovnakých podmienok ako v ostatných reštauráciách. Od pondelka 10. januára sa rušia obmedzenia otváracích a prevádzkových hodín všetkých prevádzok. Vyplýva to z novej vyhlášky, ktorú v piatok vydal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.