Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

VÝBER: Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 15. januára (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 2. týždni 2022:

Bratislava 10. januára – Návrh na zvýšenie cien poštových služieb, ktoré zohľadňuje zvyšujúce sa nevyhnutné prevádzkové náklady Slovenskej pošty, je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Celkové zvýšenie cien má predstavovať nárast o 18,89 % v porovnaní s cenami platnými v súčasnosti.

Bratislava 12. januára - Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila a posunula na prerokovanie parlamentu návrhy novej stavebnej legislatívy: zákona o výstavbe a zákona o územnom plánovaní. Legislatíva má priniesť koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových projektov.

Bratislava 12. januára – Rozpočet verejnej správy by sa mal po novom zostavovať už na základe výdavkových limitov schválených Národnou radou SR. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách, ktorý v stredu schválila vláda. Návrh nadväzuje na novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorú však zatiaľ Národná rada SR neschválila.

Bratislava 12. januára - Novela zákona o potravinách, ktorú v stredu schválila vláda, zníži minimálnu hranicu pokuty pri opakovanom porušení povinností na 50.000 eur. Umožní tiež predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, ale až po ich ponuke charite. Dochádza aj k vypusteniu povinného dodržiavania podielu poľnohospodárskych produktov a potravín vyrobených v SR pri listinnej alebo elektronickej propagácii a marketingu. Prevádzkovateľ bude však povinný uviesť v propagačnom letáku percentuálny podiel slovenských výrobkov z celkovej ponuky.

Bratislava 13. januára – Výroba automobilov na Slovensku sa vlani medziročne zvýšila o približne štyri percentá a prekročila milión vozidiel. S rovnakým objemom produkcie automobilky rátajú aj v tomto roku. Slovensko tak zostáva svetovým lídrom vo výrobe automobilov v prepočte na počet obyvateľov, informoval vo štvrtok na tlačovej konferencii Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR.

Bratislava 13. januára – Koronakríza na Slovensku obzvlášť ťažko zasiahla pracovníkov s nízkou kvalifikáciou. Dlhodobá nezamestnanosť ostáva stále vysoká. Vyplýva to z aktuálneho ekonomického prehľadu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o SR, ktorý zverejnila vo štvrtok. Organizácia odporúča Slovensku rozšíriť programy aktívnych opatrení na trhu práce, najmä rekvalifikačné programy pre nízko kvalifikovaných.

Bratislava 13. januára - Ministerstvo financií (MF) SR posúva posledný termín registrácie seniorov vo veku 60 plus na odmenu za očkovanie. Uviedol to minister financií Igor Matovič (OĽANO) na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Bratislava 14. januára – Za prvé dva týždne tohto roka  natieklo cez Ukrajinu na Slovensko približne 430 miliónov kubických metrov (m3) ruského zemného plynu. Oproti porovnateľnému obdobiu minulého roka, keď na Slovensku na vstupe vo Veľkých Kapušanoch zaevidovali spolu 1,065 miliardy m3, ide o približne 60-percentný pokles. Vyplýva to z informácií prepravcu plynu Eustream.

Bratislava 14. januára - Mesačná inflácia za december 2021 vzrástla na 5,8 %, najviac ju ťahali rastúce ceny potravín, stavebných materiálov a najnovšie aj zdražujúce sa noviny. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Ide o najvyššiu mesačnú mieru inflácie od decembra 2004.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.