Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Zamestnávateľom a SZČO už odišlo viac ako 300 miliónov eur

Kategória: Aktuality Autor/i: MPSVaR Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

Za máj vyplatili úrady práce, sociálnych vecí a rodiny žiadateľom o príspevky prvej pomoci už viac ako 61 miliónov eur. Spolu s marcovými a aprílovými príspevkami tak odišlo na podporu udržania pracovných miest, činnosti SZČO a zamestnancom bez príjmu cez 310 miliónov eur.

Vďaka príspevkom na mzdy zamestnancov sme podporili udržanie pracovných miest už takmer 833-tisíc ľudí. Podmienkou pre získanie peňažnej pomoci je totiž záväzok zamestnávateľa, že neprepustí podporeného zamestnanca dva mesiace po získaní príspevku. Pri opakovanej pomoci na toho istého zamestnanca sa tak udržanie pracovnej pozície môže predĺžiť až do konca septembra.

Na podporu činnosti samostatne zárobkovo činných osôb vyplatili úrady práce už cez 47 miliónov eur.

SZČO žiadajú najmä o paušálne príspevky pri poklese tržieb. Cez opatrenie 2 odoslali úrady 108 729 platieb. O príspevok pre SZČO bez príjmu požiadalo 30 154 osôb.

Zamestnávatelia aj SZČO môžu ešte stále zasielať úradom práce výkazy, resp. žiadosti s výkazmi za máj. SZČO ich môžu v rámci opatrenia 2 poslať najneskôr do 30. júna 2020. Zamestnávatelia, ktorí žiadajú o pomoc v rámci opatrenia 1 a 3 (3A, 3B), tak môžu urobiť najneskôr do 31. júla 2020. Úrady práce však od zamestnávateľov prijímajú do konca júna aj žiadosti a výkazy v rámci opatrenia 1 a 3 (3A, 3B) za mesiac apríl.

Tab: Stav projektu „Prvá pomoc“ k 22. 6. 2020

Prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dopadov vyplývajúcich z aktuálnych mimoriadnych opatrení schválila vláda Slovenskej republiky 31. marca 2020. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny následne pripravilo projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporilo zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie koronavírusu. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na www.pomahameludom.sk .


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.