Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Zaokrúhľovanie prinesie pozitíva, ale aj náklady na úpravu pokladnice

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Od 1. júla tohto roku nadobúda účinnosť novela zákona o cenách, ktorou sa na Slovensku pri platbách v hotovosti zavedie zaokrúhľovanie. Zaokrúhľovať sa bude na päť centov, pripomína Slovenská komora daňových poradcov (SKDP).

Jednorazové negatívum zmeny spočíva v tom, že obchodníkom vzniknú náklady na úpravu programu internetových registračných pokladníc. Môžu dosiahnuť až 60 eur na kasu, upozorňuje komora.

Pozitívom je, že obeh jednocentoviek a dvojcentoviek sa značne zredukuje. Medzi Slovákmi sú nepopulárne a javia sa ako nepraktické. "Podnikateľom aj širokej verejnosti sa znížia výdavky na poplatky bánk za vklady a spracovanie týchto mincí či náklady za ich prepravu. Zároveň sa zjednoduší vydávanie mincí pri hotovostných platbách," vysvetľuje daňová poradkyňa Mária Sameková z SKDP.

Ďalším dôvodom zredukovania jednocentových a dvojcentových mincí je ich nízka návratnosť do obehu od verejnosti. "Obchodníci a poskytovatelia služieb musia aj naďalej prijímať tieto mince, zostávajú zákonným platidlom. O ich úplnom zrušení môže rozhodnúť len Rada Európskej únie," upozorňuje.

Novela má podľa SKDP pozitívny efekt aj na životné prostredie, pretože sa výrazne zníži používanie obalového materiálu na tieto mince či počet ich prepráv.

"Pozitívom je, že zaokrúhľovať sa nebudú ceny jednotlivých položiek, ale až konečná suma za celý nákup. Rovnako je dôležité, že zmena sa nebude týkať bezhotovostných platieb," dodala Sameková.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.