Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Ochrana sluchu zamestnancov pri práci

Dátum:

Pri práci zamestnancov v hlučnom pracovnom prostredí, pri používaní hlučného ručného elektrického a pneumatického náradia, alebo pri obsluhe samohybných pracovných strojov, je ochrana zdravia a bezpečnosti zamestnancov povinnosťou zamestnávateľov [1]. Náhradným opatrením na zníženie možného rizika poškodenia zdravia zamestnancov vplyvom nadmerného hluku sú prostriedky na osobnú ochranu sluchu.

Ochrana sluchu zamestnancov pri práci
Ing.
Milan
Drahoš
D2R engineering, s.r.o., Poprad,
Ing.
Peter
Weiss
Chemosvit, a.s. Svit
Úvod
Ak pri rovnomernom pracovnom čase, expozícia hluku zamestnancov za menovité trvanie pracovnej zmeny (8 h) prekračuje hornú akčnú hodnotu normalizovanej hladiny expozície hluku LAEX,8h,ah = 85 dB alebo sa prekračuje horná akčná hodnota vrcholovej hladiny C akustického tlaku LCPk,ah = 137 dB, zamestnanci sa podľa miery prekročenia zaraďujú do tretej alebo štvrtej kategórie prác, ktoré majú charakter rizikových prác [2].
Prostriedky na ochranu sluchu (ďalej len "chrániče sluchu") patria k osobným ochranným prostriedkom, ktoré svojimi útlmovými vlastnosťami znižujú škodlivý (špecifický) účinok nadmerného hluku na sluch a tým zabraňujú jeho poškodeniu.
Prostriedky ochrany sluchu
Základnou funkciou chráničov sluchu je vytvoriť bariéru medzi zdrojom hluku alebo hlučným prostredím a sluchovým orgánom, tzn. redukovať akustickú energiu prenášanú k vnútornému uchu. Na osobnú ochranu sluchu sú k dispozícií tieto typy chráničov sluchu:
a)
pasívne chrániče sluchu - majú len funkciu tlmenia zvuku danú tvarom a použitým materiálom na absorpciu alebo odrazenie zvuku:
-
slúchadlové chrániče,
-
slúchadlové chrániče pripojené na prilbu,
-
akustické prilby,
-
zátkové chrániče (tvarovateľné, s oblúkom).
b)
aktívne chrániče sluchu - pasívne chrániče s prídavnými funkciami vybavené mechanickými alebo elektronickými komponentmi:
-
hladinovo závislé chrániče sluchu s obnovou zvuku (so zabudovaným elektronickým zvukovým reprodukčným systémom),
-
pasívne hladinovo závislé chrániče sluchu (s akustickým fi ltrom),
-
chrániče sluchu s rovnomerným frekvenčným útlmom,
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.