Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Finančná správa zmiernila podmienky odkladu platenia dane

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 11. februára (TASR) – Finančná správa (FS) SR zmiernila podmienky na povolenie odkladu splatenia dane alebo na zaplatenie dane v splátkach. Dostupnejšia tak bude aj štátna Prvá pomoc, pretože doteraz mnohí žiadatelia nespĺňali podmienku neexistencie nedoplatkov na dani z príjmov. V okamihu, keď finančná správa povolí odklad platenia dane, bude sa na nich hľadieť ako na subjekty bez daňového nedoplatku, informovala o tom vo štvrtok FS.

Novela daňového poriadku odstránila viaceré prekážky pre podanie žiadosti o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach. Týka sa to všetkých daní, či už dane z nehnuteľnosti, dane z pridanej hodnoty (DPH), alebo dane z príjmov. Finančná správa zverejnila na svojom webe pokyn, ktorý nové podmienky spresňuje.

Dlžníci mali aj doteraz možnosť žiadať o zaplatenie dane v splátkach, zákon však vyžadoval plnenie ďalších povinností, ako záložné právo pri nedoplatku na dani vyššom ako 3000 eur, či vypracovanie finančnej a ekonomickej analýzy. Pre pandémiu nového koronavírusu sa však situácia mnohých občanov skomplikovala. Zjemnením týchto podmienok chce finančná správa vyjsť v ústrety tým, ktorí sa dostali do finančných ťažkostí. Podstatne sa zníži aj úrok z odkladu, ktorý sa vyrubuje za dobu povoleného odkladu alebo splátok. Namiesto desať percent bude po novom úrok len vo výške troch percent.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.