Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Digitálna transformácia a jej vplyv na zdravie a bezpečnosť pri práci
Kategória: Aktuality Autor/i: redakcia Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Medzinárodná organizácia práce (ILO) si 28. apríla ako každoročne pripomenula Svetový deň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci („BOZP“). V tomto roku bola témou „Revolúcia v oblasti zdravia a bezpečnosti: úloha umelej inteligencie a digitalizácie na pracovisku“, ktorá zdôrazňovala transformačný vplyv digitálnych technológií na pracovné prostredie a poukazovala na nové príležitosti a výzvy v oblasti BOZP.
Digitálne nástroje, ako umelá inteligencia, veľké dáta, kolaboratívna robotika a digitálne pracovné platformy, menili spôsob identifikácie, hodnotenia a riadenia pracovných rizík. Tieto nástroje však prinášali aj nové psychosociálne riziká, ako sú stres, úzkosť či depresia.Kampaň Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA) pod názvom „Bezpečná a zdravá práca v digitálnom veku“ v rokoch 2023 až 2025 mala za cieľ zvýšiť informovanosť o vplyve digitálnych technológií na BOZP a podporiť spoluprácu medzi zainteresovanými stranami. Zameriavala sa na päť prioritných oblastí: prácu na digitálnych platformách, automatizáciu úloh, prácu na diaľku, riadenie pracovníkov prostredníctvom umelej inteligencie a inteligentné digitálne systémy.
Podľa komisára EÚ pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolasa Schmita bolo nevyhnutné zabezpečiť, aby digitálna transformácia práce bola udržateľná a prospešná pre všetkých pracovníkov. Ministerstvo realizovalo národný projekt zameraný na zvýšenie informovanosti širokej verejnosti o vybraných sociálnych témach, vrátane digitalizácie pracovného prostredia a rizík nelegálnej práce. Pri príležitosti Svetového dňa BOZP si kládlo za cieľ upriamiť pozornosť na fenomén nelegálnej práce z hľadiska ochrany zdravia a bezpečnosti na pracovisku.
V roku 2024 inšpekcia práce odhalila 836 zamestnávateľov, ktorí nelegálne zamestnávali 1 392 fyzických osôb, vrátane 196 cudzincov a cudziniek. Tiež sa im podarilo preukázať, že 57 falošných živnostníkov vykonávalo nelegálnu prácu u 21 zamestnávateľov.Osoby vykonávajúce nelegálnu prácu často pôsobili v sektoroch s vysokou mierou výskytu úrazov – ako je stavebníctvo, priemyselná výroba, doprava, veľkoobchod a maloobchod, či ubytovacie a stravovacie služby. V dôsledku neexistujúceho pracovnoprávneho vzťahu im chýbali základné školenia, informácie o rizikách a prístup k osobným ochranným pracovným prostriedkom, čo viedlo k nižšiemu povedomiu o nebezpečenstvách na pracovisku a znižovalo ich schopnosť efektívne chrániť svoje zdravie.
Zvyšovanie povedomia o týchto rizikách bolo jedným z kľúčových nástrojov v boji proti nelegálnej práci a nelegálnemu zamestnávaniu. Na Svetový deň BOZP sa zdôraznila potreba ľudsky orientovanej digitálnej transformácie, ktorá by zabezpečila, že technológie slúžia na zlepšenie zdravia, bezpečnosti a dôstojnosti všetkých pracovníkov.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Kategórie
Aktuality

Digitálna transformácia a jej vplyv na zdravie a bezpečnosť pri práci
redakcia Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Strategické smerovanie pre posilnenie sociálnej ochrany zamestnancov v Slovenskej republike
redakcia KOZ SR
Nová legislatíva na ochranu osobných údajov
redakcia ZMOS