Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Rezort hospodárstva pripravuje tretie Kilečko pre podnikateľov

Kategória: Aktuality Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

Rezort hospodárstva pripravuje ďalší balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Na tlačovej besede to potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík. Kilečko 3 obsahuje 285 opatrení na zlepšenie podnikania. Ako uviedol, v roku 2020 parlament schválil Kilečko 1 so 115 opatreniami na zlepšenie podnikania a v tomto roku Kilečko 2 so 198 opatreniami. Tieto opatrenia podľa neho nevyvolávajú finančné nároky na štátny rozpočet.

„Teraz začneme navštevovať jednotlivé rezorty, opäť to bude na niekoľko mesiacov vyjednávania," povedal Sulík. Dúfa, že sa mu z navrhovaných opatrení podarí presadiť a zrealizovať čo najväčší počet. Osobnú podporu týmto zámerom podľa Sulíka sľúbil aj premiér Eduard Heger. Veľakrát podľa neho ide o drobné zlepšenia, ale každá firma pocíti nejaké zlepšenie.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec doplnil, že rezort pokračuje v snahe znižovať existujúcu regulačnú záťaž podnikania. „Máme pripravený tento tretí balík," povedal. Na štvrtkovom rokovaní Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu sa podľa neho s predsedom vlády zhodli na tom, že tretí balík opatrení v prospech podnikania by mal parlament prijať v pomerne krátkom čase. Prijatie prvého balíka od návrhu po schválenie parlamentom trvalo päť mesiacov. Druhý balík parlament schválil po 20 mesiacoch od začiatku procesu.

Aj v treťom balíku ide o uvoľnovanie pravidiel pre živnosti. Jedným z opatrení je, aby tlmočníctvo a prekladateľstvo prešlo z viazaných do voľných živností. Kde sa podľa Oravca nedá povinnosť úplne odstrániť, tam sa predlžuje frekvencia. Certifikát eKasy navrhujú predlžiť z dvoch na päť rokov. Opatrenia obsahujú aj kroky v pracovnoprávnej oblasti. Dohody mimo pracovného pomeru budú na neurčitý čas s tým, že podmienka v počte odpracovaných hodín ročne zostane zachovaná. Ďalším opatrením by malo byť, že kuriéri nebudú musieť absolvovať skúšku na hygiene, ak ide o konečnú donášku potravín.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.