Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Analýza: Slovensko sa po koronakríze môže stať pre investorov atraktívnejšie
Kategória: Aktuality Autor/i: TASR
Bratislava 12. augusta (TASR) - Slovensko vrátane ďalších krajín strednej a východnej Európy by sa mohlo po odznení koronakrízy stať atraktívnejšie pre investorov a zvýšiť tak podiel v globálnych dodávateľských reťazcoch. Vyplýva to z najnovšej analýzy nadnárodnej spoločnosti Coface, ktorá sa zaoberá poistením pohľadávok firiem a manažovaním ich kreditného rizika.
"Pandémia, karanténne opatrenia a prerušenie výroby v Číne ako najväčšieho dodávateľa, vyvolali diskusie o potrebách zvýšenia odolnosti globálnych dodávateľských reťazcov voči šokom zo zahraničia. Hoci nikto neočakáva, že Čína stratí postavenie top jednotky v globálnych dodávkach, následky pandémie by mohli priniesť príležitosti pre krajiny nášho regiónu v tomto diverzifikačnom procese," konštatoval generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú republiku Ján Čarný.
Dôležitý však bude vzhľadom na možné karanténne obmedzenia aj podiel robotizácie a automatizácie. "Tu Slovensko v rámci regiónu už teraz hrá prím v automobilovom aj strojárskom sektore," podotkol Čarný.
V rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) síce stredo- a východoeurópsky región nepatrí medzi svetových lídrov, no väčšina krajín je umiestnená do 50. miesta. "Čo je podstatné, skóre získané v pilieri inovačná schopnosť potvrdzuje, že sa región posunul od 'montážnych liniek' po širšie začlenenie do globálnych hodnotových reťazcov s väčším počtom výskumných a vývojových činností," upozornil Čarný.
Zvýšiť produktivitu a umožniť pokračovanie výroby v prípade ďalších pandémií by mali ďalšie investície do automatizácie a robotizácie. To bude mať vplyv na prílev zahraničných investícií v regióne a uľahčí rozhodovanie investorov o relokácii výroby do tohto regiónu. "Ide najmä o krajiny ako Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, kam by mali smerovať investície s vyššou pridanou hodnotou," myslí si Čarný.
Silný potenciál regiónu pri relokácii sa podľa Čarného ukazuje v sektore informačných a komunikačných technológií (IKT), a to pre relatívne vysoký podiel pracovných miest zameraných na IKT a veľký počet talentovaných absolventov vedy, techniky, strojárstva a matematiky. Celosvetové firmy ako Google či Microsoft už oznámili veľké investície v Poľsku. "Rozvinutejšie krajiny ako Česko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a pobaltské krajiny majú lepšiu pozíciu z hľadiska prilákania investícií do služieb vďaka rastu digitalizácie," dodal Čarný.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Kategórie
Aktuality

Povinná ePN pre lekárov od 1. júna 2023: Sociálna poisťovňa a jej informačné systémy sú na ich spracovanie pripravené
Sociálna poisťovňa
Sociálna poisťovňa zasiela v júni dôchodcom ďalších takmer 23 tisíc rodičovských dôchodkov
Sociálna poisťovňa