Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Nezamestnanosť v 2. štvrťroku 2024
Kategória: Aktuality Autor/i: Štatistický úrad SR
Nezamestnanosť bola opäť rekordne nízka, miera sa výrazne priblížila k 5 %
Pokles nezamestnanosti sa nezastavil ani v 2. štvrťroku, trend znižovania sa udržal posledné tri roky. Medziročne klesol počet ľudí bez práce o vyše 15-tisíc, priblížil sa k hranici 140-tisíc osôb. Dvojciferným tempom sa znížil počet dlhodobo nezamestnaných prvýkrát za tri roky pod 100-tisícovú hranicu. Nezamestnaných celkovo ubudlo v piatich regiónoch SR, výraznejšie stúpol počet nezamestnaných len v Prešovskom kraji, kde miera nezamestnanosti zostala stále nad 10 %.
Počet ľudí bez práce v priebehu 2. štvrťroku 2024 dosiahol 142,7 tisíca osôb, medziročne klesol o 9,6 %. Medziročné úbytky počtu nezamestnaných tak pokračovali už dvanásty štvrťrok za sebou.
Počet nezamestnaných1) sa po sezónnom očistení v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 4,5 % na 146,3 tisíca osôb. Ide o dáta z výstupov Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS)2)
Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala rekordne nízku hodnotu 5,2 %, medziročne sa znížila o 0,5 percentuálneho bodu (p. b.).
Oba rozhodujúce ukazovatele trhu práce – počet ľudí bez práce, ako aj miera nezamestnanosti – tak ešte prekonali historické minimá dosiahnuté v úvodnom štvrťroku 2024 (v roku 2021 sa však významnejšie menila EÚ metodika zisťovania3)).
Dlhodobo nezamestnaní tvorili väčšinu nezamestnaných, vyše 64 %. Počet ľudí bez práce jeden rok a viac však v 2. štvrťroku výrazne klesol, medziročne až dvojciferným tempom, o 12,4 %. Prvýkrát za tri roky sa tak dostal pod hranicu stotisíc osôb (92,2 tisíca osôb). Krátkodobá nezamestnanosť sa znížila miernejšie, o 3,8 % na 50,5 tisíca osôb – ide o ľudí bez práce kratšie obdobie než 12 mesiacov.
Nezamestnanosť poklesla vo všetkých vekových kategóriách okrem najmladšej skupiny do 24 rokov. Z hľadiska vzdelanosti sa znížila vo väčšine vzdelanostných skupín, rástla len u základnej a vysokoškolskej.
Celkovo v 9 zo 16 ekonomických činností posledného zamestnávateľa nastal medziročný pokles počtu ľudí bez práce. Najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle, kde počet nezamestnaných presiahol 21-tisíc a v obchode 12,5 tisíca. Medziročný úbytok počtu nezamestnaných v priemysle zároveň patril k tým najvýraznejším. Vyše tretina nezamestnaných (vyše 51-tisíc osôb) tvorili osoby, ktorí doposiaľ nikdy nepracovali. Ich počet sa zvýšil o 6 %, do tejto skupiny patrili aj absolventi škôl.
Z regionálneho hľadiska sa prejavilo celkové zlepšenie situácie a pokles počtu nezamestnaných v 5 z 8 krajov SR. Najvyšší medziročný relatívny úbytok (o 20 %) dosiahol Žilinsky kraj a najvyšší absolútny pokles (o 5,8-tisíc osôb) Košický kraj. Tri regióny – Trnavský, Bratislavský a Trenčiansky – mali počet ľudí bez práce pod hranicou 10-tisíc osôb. Najvyšší počet nezamestnaných (vyše 40-tisíc osôb) s medziročným prírastkom cez tisíc osôb mal opäť Prešovský kraj.
Pokles miery nezamestnanosti v medziročnom porovnaní zaznamenalo 5 krajov Slovenska. Najvýraznejšia pozitívna zmena nastala v Banskobystrickom a Košickom kraji, kde miera nezamestnanosti poklesla identicky o 1,5 p. b. na hodnotu 6,8 % respektíve 8,7 %. Súčasne sa priblížila miera nezamestnanosti v troch krajoch – Nitriansky, Trnavský, Žilinský – k hranici 3 %, pod 3 % bola v Trenčianskom a Bratislavskom kraji. Naopak, miera nezamestnanosti sa zvýšila najviac v Prešovskom kraji, ako v jedinom naďalej presahovala 10 %.
V súhrne počas 1. polroka 2024 počet ľudí bez práce medziročne klesol o 9,2 % a počet nezamestnaných dosiahol 148,7 tisíca osôb. Miera nezamestnanosti v SR sa znížila o 0,5 p. b. na 5,4 %.
Celkové počty nezamestnaných podľa ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najvýraznejšie klesli v priemysle a stavebníctve (dohromady o vyše 15-tisíc osôb). Počet osôb bez pracovnej skúsenosti oproti prvej polovici roka 2023 stúpol (o 4,9 tisíca osôb), takže naďalej približne každý tretí nezamestnaný človek ešte nikdy nemal zamestnanie.
- ) nezamestnané osoby v zmysle novej európskej metodiky VZPS od roku 2021 (IESS) sú osoby vo veku od 15 do 74 rokov, ktoré spĺňajú súčasne 3 kritériá: v sledovanom (referenčnom) týždni nemali žiadnu platenú prácu, sú schopné nastúpiť do práce do 2 týždňov a aktívne si hľadajú prácu (úplná definícia v nariadení EK č. 2019/2240). Údaje za vzorku boli dopočítané prostredníctvom nových integrovaných váh na populáciu očistenú o osoby v kolektívnych zariadeniach
- 2) metodika VZPS je v súlade s medzinárodnými definíciami a odporúčaniami Medzinárodnej organizácie práce ILO a Eurostatu
- 3) Metodika pre Výberové zisťovanie pracovných síl bola od roku 2021 upravená podľa novej EÚ legislatívy k Integrovaným európskym sociálnym štatistikám (IESS). V rámci toho boli zmenené niektorých definície premenných, štandardy pre editovanie, váženie, transmisiu a zverejňovanie údajov. K najvýznamnejším zmenám patrí o. i. zavedenie hornej hranice u pracujúcej osoby na 89 rokov, vyradenie osôb vykonávajúcich aktivačné práce z pracujúcich, presun osôb na rodičovskej dovolenke z nepracujúcich do pracujúcich, očistenie opory výberu domácností pri vážení (dopočítavaní údajov za vzorku) o kolektívne zariadenia.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Kategórie
Najpoužívanejšie kľúčové slová
- COVID-19
- Zamestnanec
- Čestné vyhlásenie
- Životné minimum
- Zamestnávateľ
- Legislatíva
- Koronakríza
- Program Prvá pomoc +
- Dávky garančného poistenia
- Príspevok na starostlivosť o ZŤP osobu
- Dávka v hmotnej núdzi
- Odklad platenia poistného - sociálne poistenie
- Mesačné výkazy za zamestnancov
- Pracovné miesto
- SZČO
Aktuality
Nová digitálna platobná brána zjednodušuje proces úhrady poistného pre zamestnávateľov
Sociálna poisťovňa/redakcia
Záplavy a ochrana zdravia
UVZ SR/redakcia
Lepšia informovanosť SZČO
Sociálna poisťovňa