Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Vláda: Úrazovosť na pracoviskách sa vlani na Slovensku znížila

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Bratislava 24. júna (TASR) - Úrazovosť na pracoviskách na Slovensku klesá. V minulom roku medziročne klesol počet závažných úrazov s následkom smrti, bolo aj menej úrazov s ťažkou ujmou na zdraví. Vyplýva to z návrhu vyhodnotenia Stratégie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktorú vzala v stredu na vedomie vláda. Na rokovanie ju predložilo ministerstvo práce.

V minulom roku bolo celkovo nahlásených 9022 registrovaných pracovných úrazov. Z tohto počtu bolo 31 závažných pracovných úrazov s následkom smrti, čo je o osem smrteľných pracovných úrazov menej ako v roku 2018.

Vlani bolo zaevidovaných 57 pracovných úrazov s ťažkou ujmou na zdraví, medziročne ich počet klesol o 25 %. Ostatných úrazov, ktoré si vyžiadali viac ako tri dni práceneschopnosti, bolo zaevidovaných 8934, medziročne sa ich počet znížil o 9,1 %.

Na základe analýzy údajov, poskytnutých Národným centrom zdravotníckych informácií, bolo v roku 2019 v Slovenskej republike novo hlásených 347 prípadov chorôb z povolania, čo je o 40 menej ako v roku 2018, kedy ich bolo 307.

Ministerstvo práce hodnotí, že na Slovensku sa v rokoch 2012 až 2019 udržuje znížený stav pracovnej úrazovosti v absolútnych i relatívnych ukazovateľoch. "Od evidencie vývoja pracovnej úrazovosti a chorôb z povolania v roku 2019 bolo na Slovensku zamestnaných 2,74 milióna ľudí s najnižším počtom smrteľných pracovných úrazov a z toho dôvodu bola zaznamenaná aj historicky najnižšia početnosť smrteľných pracovných úrazov na 100.000 zamestnancov," zhodnotil rezort práce.

Naďalej je však podľa ministerstva dôležité presadzovanie preventívnych aktivít a uplatňovanie systémových opatrení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, najmä zo strany zamestnávateľov.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.