Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Zotavovanie sa eurozóny sa tento mesiac prudko zrýchlilo

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Zotavovanie sa ekonomiky eurozóny sa tento mesiac prudko zrýchlilo, keďže uvoľnenie reštrikcií súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu podporilo dominantný sektor služieb. Spotrebitelia však čelia rekordnému rastu cien. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spoločnosti IHS Markit, ktoré prevzala TASR.

Po tom, ako sa v Európe začal šíriť variant omikron, niektoré vlády opäť zaviedli obmedzenia, aby ho zastavili. Ale vzhľadom na to, že sú veľké časti populácie zaočkované, v mnohých krajinách sa už tieto opatrenia zmierňujú.

Podľa najnovšieho prieskumu IHS Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov vo februári vyskočil na päťmesačné maximum 55,8 bodu z 52,3 bodu v januári. To je výrazne viac ako 52,7 bodu, ktoré predpovedali analytici.

„Ekonomika eurozóny vo februári opäť nabrala dynamiku, keďže uvoľnenie obmedzení v rámci boja proti novému koronavírusu viedlo k obnovenému dopytu po mnohých službách, ako je cestovanie, turistika a rekreácia, a pomohlo tiež zmierniť problémy s dodávkami,“ povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit.

Prieskum ďalej odhalil, že PMI dominantného sektora služieb vo februári vzrástol na 55,8 z januárových 51,1 bodu. Dosiahol tak päťmesačné maximum a prekonal odhady analytikov, ktorí očakávali, že stúpne na 52 bodov.

Aj výrobný sektor zaznamenal solídny výsledok, aj keď jeho PMI mierne klesol na 58,4 z januárových 58,7 bodu. Udržal sa však vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu.

A zároveň čiastkový index produkcie, ktorý je tiež súčasťou kombinovaného PMI, sa vo februári zvýšil na 55,6 bodu z 55,4 bodu.

Ekonómovia pripomínajú, že výrobný sektor by mohol rásť ešte rýchlejšie, keby nečelil pretrvávajúcim problémom v dodávateľskom reťazci. Dopyt pritom stúpa, ale továrne nie sú zatiaľ schopné s ním držať krok a index nevybavených objednávok sa zvýšil na 58,7 z 56,9 bodu.

Čo sa týka jednotlivých krajín eurozóny, vo februári sa najprudšie odrazil smerom nahor súkromný sektor vo Francúzsku, pričom jeho PMI sa zvýšil na osemmesačné maximum 57,4 z 52,7 bodu. Aj nemecký PMI výrazne vzrástol na 56,2 z 53,8 bodu a je najvyšší od vlaňajšieho augusta. Zvyšok regiónu rástol pomalším tempom, ale tiež ožil po tom, ako v januári takmer stagnoval.

Celkovo sa vďaka opätovnému otvoreniu ekonomík a nádeji, že to najhoršie v rámci pandémie má už eurozóna za sebou, optimizmus v regióne zvýšil. Index očakávaní podnikateľov v službách stúpol na 68,7 zo 67,2 bodu.

K oživeniu ekonomiky pritom došlo aj napriek tomu, že výstupné ceny rástli najrýchlejším tempom, odkedy IHS Markit začal vyhodnocovať tieto údaje koncom roka 2002. Index výrobných cien sa vo februári zvýšil na 62,7 zo 61,9 bodu.

Zosilnenie inflačných tlakov podľa Williamsona podporí stúpencov sprísnenia menovej politiky v Európskej centrálnej banke (ECB).

Prieskum medzi analytikmi minulý týždeň naznačil, že ECB zvýši svoju depozitnú sadzbu už v druhej polovici tohto roka a nebude čakať do roku 2023, ako sa pôvodne predpokladalo.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.