Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Dovolenka za odpracované dni

Publikované: Autor/i: Ing. Iveta Matlovičová

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani nárok na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni. Aby zamestnávateľ mohol posúdiť, či zamestnanec splnil podmienku pre vznik nároku na dovolenku za odpracované dni, je potrebné poznať, aké dni sa na účely dovolenky považujú za výkon práce. S výpočtom nároku na dovolenku za odpracované dni vás oboznámime v nasledujúcom článku.

Inštitút dovolenky za odpracované dni umožňuje, aby zamestnancovi vznikol nárok aspoň na časť dovolenky, v prípade, že u zamestnávateľa neodpracuje „zákonom požadovaných“ 60 dní v roku, t. j. nesplní základnú podmienku pre vznik nároku na dovolenku za kalendárny rok, ani nárok na jej pomernú časť. Dovolenka za odpracované dni patrí zamestnancovi v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku [poznámka: zákonom č. 348/2007 Z. z. s účinnosťou od 1. 9. 2007 bola všeobecná číslovka 22 (používaná v ustanoveniach Zákonníka práce na účely dovolenky) nahradená číslom 21 a používa sa až do súčasnosti]. Uvedené vyplýva z ustanovenia § 105 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“ a „ZP"): "Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku." Dovolenka za odpracované dni tak patrí zamestnancovi najviac v dĺžke dvoch dvanástin, keďže pri nároku v dĺžke troch dvanástinách by už bolo odpracovaných 63 dní  (3 x 21 dní). To už by však zamestnanec spĺňal podmienku „výkon práce aspoň 60 dní“ a vznikol by mu nárok na pomernú časť dovolenky. Z uvedeného vyplýva, že zamestnancovi vznikne nárok na dovolenku za odpracované dni, ak odpracuje najmenej 21 dní a najviac 59 dní.

 Tabuľka č. 1 – Nárok na dovolenku za odpracované dni (pri základnej výmere 4 týždne/5 týždňov)

počet odpracovaných dní

nárok na počet dvanástin

nárok pri ročnej výmere 4 týždne

nárok pri ročnej výmere 5 týždňov

21 až 41

1 dvanástina

1,5 dňa

2 dni

42 až 59

2 dvanástiny

3,5 dňa

4 dni

 

Príklad: Zamestnanec (35 rokov) nastúpil do pracovného pomeru, ktorý bol uzatvorený na dobu neurčitú, dňa 2.11.2023. Skúšobná doba bola dohodnutá na 1 mesiac. Vzhľadom na jeho vek má nárok na dovolenku najmenej v celoročnej výmere 5 týždňoch (25 dní). V akom rozsahu mu vznikne nárok na dovolenku za rok 2023?

Zamestnanec odo dňa nástupu do práce, t. j. od 2.11.2023 do konca roka 2023 odpracoval 42 dní [za výkon práce sa na účely dovolenky považuje 21 dní v novembri a 21 dní v decembri]. Zamestnancovi preto vzniká nárok na dovolenku za odpracované dni, a to v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní.  Keďže zamestnanec odpracoval 42 dní, má nárok na dovolenku v dĺžke len jednej dvanástiny z celoročnej výmery dovolenky (za prvých odpracovaných dní 21 je nárok na jednu dvanástinu + za druhých odpracovaných dní 21 je nárok na ďalšiu dvanástinu z ročnej výmery dovolenky).

<

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.