Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Monitorovanie zamestnancov – Vývoj rozhodovacej praxe Európskeho súdu pre ľudské práva

Publikované: Autor/i: JUDr. Jana Mikušová, Advokátska kancelária bratis.law

Monitorovanie zamestnancov na pracovisku patrí stále medzi jednu z najaktuálnejších tém, ktorá sa priamo dotýka tak zamestnávateľa, ako aj zamestnancov. Hlavné piliere monitorovania zamestnancov na pracovisku boli vzhľadom na citlivosť tejto otázky stanovené rozhodovacou praxou Európskeho súdu pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“), a to konkrétne v rozhodnutí kauzy Bărbulescu proti Rumunsku.

V rámci tohto rozhodnutia ESĽP konštatoval, že monitorovanie zamestnanca pána Bărbulescu bolo v rozpore s jeho právom na ochranu súkromného a rodinného života stanoveným článkom 8 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv.

ESĽP však v zásade nekonštatoval, že konanie zamestnávateľa spočívajúce v monitorovaní zamestnanca je protiprávne ako také, ale poukazuje na to, že zamestnanec nebol dôsledne informovaný o spôsoboch a rozsahu takéhoto monitorovania.

ESĽP zjednodušene stanovil, že ak má byť monitorovanie zamestnanca v súlade s jeho právami, je potrebné zaviesť interné postupy a smernice týkajúce sa jednak výkonu monitorovania, spôsobu realizácie monitorovania a jeho rozsahu.

To znamená, že na to, aby monitorovanie zamestnanca bolo podľa ESĽP v súlade s právom, je potrebné splniť tieto podmienky:

  • zamestnanec by mal byť upovedomený  o tom, čo je monitorované a ako monitorovanie prebieha;
  • zamestnanec by mal byť vopred oboznámený s rozsahom monitorovania, teda so stupňom obmedzení v čase a priestore, a s počtom osôb, ktoré majú prístup k záznamom;
  • mal by existovať oprávnený záujem zamestnávateľa odôvodňujúci zavedenie kontrolného mechanizmu;
  • zamestnávateľ by mal zvážiť, či existuje možnosť zavedenia metód, ktoré by zasahovali do súkromia v menšom rozsahu, ak by sa nimi tiež dal dosiahnuť sledovaný cieľ;
  • zamestnávateľ by mal vyhodnotiť závažnosť dôsledk
Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.