Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Pracovnoprávny spor v Českej republike a na Slovensku (1)

Publikované: Autor/i: JUDr. Jana Mikušová, Advokátska kancelária bratis.law

Väčšina právnych predpisov prijímaná na Slovensku už od čias vzniku samostatnej Slovenskej republiky bola výrazným spôsobom inšpirovaná právnymi predpismi platnými v Českej republike. Nebolo tomu inak ani v rámci úpravy občianskeho súdneho konania, v súčasnosti na Slovensku označovaného ako civilné sporové konanie. Desaťročia platili v oboch krajinách obdobné právne predpisy, a to zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok (ďalej len ako „OSP“), ktorý bol v Slovenskej republike platný a účinný do 30.06.2016 a zákon č. 99/1963 Sb. Občanský soudní řád (ďalej len ako „OSŘ“), ktorý je v Českej republike platný doposiaľ.

V Slovenskej republike došlo k zásadnej zmene v právnej úprave civilného sporového konania jeho rekodifikáciou v roku 2016, a to najmä prijatím zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok (ďalej len ako „CSP“) a zákona č. 161/2016 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej len ako „CMP“). Rekodifikáciou procesných kódexov došlo k viacerým zmenám vo vedení civilného sporového konania, a to jednak formálnym a štrukturálnym, ale aj obsahovým.

Jednou z najzásadnejších zmien bolo zakotvenie osobitnej právnej úpravy individuálneho pracovnoprávneho sporu, ktorý nebol v rámci pôvodnej právnej úpravy takto komplexne a ucelene riešený. Právna úprava individuálneho pracovnoprávneho sporu obsiahnutá v CSP priniesla viacero významných odklonov v rámci vedenia civilného sporového konania, ktorého predmetom je pracovnoprávny spor, v porovnaní so všeobecnou úpravou civilného sporového konania. Zákonodarca odôvodňuje zakotvenie týchto odklonov snahou o vyrovnanie nerovnovážneho postavenia zamestnanca a zamestnávateľa v rámci pracovnoprávneho vzťahu, v ktorom zamestnanec vystupuje v postavení tzv. „slabšej strany“.

V rámci právnej úpravy platnej v Českej republike a zakotvenej v OSŘ nie je osobitne upravený inštitút individuálneho pracovnoprávneho sporu. Akékoľvek odklony od všeobecnej úpravy vedenia občianskeho súdneho konania v prípade, ak je jeho stranou, či už žalobcom alebo žalovaným zamestnanec, sú upravené čiastkovo a roztrúsene v rámci jednotlivých ustanovení OSŘ. Celkovo je týchto odklonov v porovnaní s platnou právnou úpravou na území Slovenskej republiky podstatne menej a dokonca judikatúra českých súdov priamo vylučuje aplikáciu niektorých odklonov od všeobecnej právnej úpravy civilného sporového konania v prípade, že jedným z účastníkov konania je zamestnanec, ktoré sú v Slovenskej republike upravené v rámci právnej úpravy inštitútu individuálneho pracovnoprávneho sporu.

Individuálny pracovnoprávny spor

Pojem a právna úprava

V rámci pracovnoprávnych vzťahov sa môžu objaviť situácie, keď sa účastníci pracovnoprávneho vzťahu dostávajú do sporu. V právnom zmysle slova považujeme za spor konflikt názorov nositeľov práv a povinností z konkrétnych právnych vzťahov, kde aspoň jeden vystupuje v právnom záujme ochrany svojho subjektívneho práva. Pracovnoprávnym sporom môže byť len spor v rámci a na základe pracovnoprávnych vzťahov. [1] Je pochopiteľné, že najmä v individuálnych pracovnoprávnych vzťahoch pri značnej frekvencii realizácie práv a povinností v dennom živote dochádza k rozporom, nezhodám v názoroch a podobne, ktoré môžu vyústiť až do toho, že sa oprávnený subjekt domáha svojho práva formou jeho procesného uplatnenia pred príslušným orgánom. [2] Spory z pracovnoprávnych vzťahov riešia súdy v rámci civilného sporového konan

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

(NE)Oprávnenia prokuristu v pracovnoprávnych vzťahoch N

Publikované:

Vo svete podnikania je pomerne bežné, že za podnikateľa koná jeho prokurista. Tým môže byť len fyzická osoba, ktorá je udelením prokúry splnomocnená na všetky právne úkony, ku ktorým pri prevádzke podniku dochádza. A to aj v prípadoch, keď sa na tieto úkony vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Takto vymedzuje prokúru Obchodný zákonník.