Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Portál ISTP.sk eviduje 6500 pracovných ponúk pre Ukrajincov

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Začiatkom marca spustil pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) iniciatívu na registráciu Ukrajincov, ktorí majú záujem pracovať na Slovensku. Portál eviduje aj voľné pracovné miesta pre Ukrajincov nahlásené zamestnávateľmi. Aktuálne sa podarilo zhromaždiť už 1200 inzerátov vhodných aj pre Ukrajincov, čo predstavuje 6500 voľných pracovných miest, uviedol v utorok projektový manažér portálu Pavol Hudec.

"Najviac ponúk je v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji v pracovných oblastiach strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel, technické a manuálne prierezové zamestnania, stavebníctvo, doprava a elektrotechnika. Zamestnávatelia v týchto ponukách požadujú predovšetkým stredoškolské vzdelanie, ale v mnohých prípadoch postačuje aj základné vzdelanie," priblížil Hudec.

Zamestnávatelia môžu označiť svoj inzerát jednoduchým zakliknutím informácie, že je ponuka vhodná aj pre Ukrajinca/Ukrajinku, a tak je možné cielené zobrazenie ponúk pre ukrajinských uchádzačov o prácu. Na označenie, či je ich pracovná ponuka vhodná aj pre Ukrajincov, vyzval portál aj zamestnávateľov s aktuálnym inzerátom.

Ukrajinci majú na ISTP.sk k dispozícii dotazník v ukrajinčine, angličtine a slovenčine zameraný na zistenie úrovne vzdelania, znalosti jazykov a oblasti záujmu. V súčasnosti už portál eviduje 1700 záujemcov o prácu na Slovensku. Prevažujú ženy s vysokoškolským vzdelaním a znalosťou ruštiny a angličtiny. Najväčší záujem je o manuálne činnosti, prácu v obchode, sociálnych službách, administratíve, ale i o prácu v gastronómii, potravinárstve, poľnohospodárstve, cestovnom ruchu, zdravotníctve, vzdelávaní, IT, doprave a logistike.

Ukrajinskí uchádzači by chceli pracovať predovšetkým v Bratislave, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline. Prístup k databáze majú Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Asociácia nemocníc Slovenska.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.