Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Pracovné situácie

Pracovné oblečenie zamestnancov z dôvodu ESD ochrany produktu

Publikované: Autor/i: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ s. r. o.

Zamestnávateľ z dôvodu požiadaviek na výrobok a čisté ESD priestory prevádzky plánuje zrušiť používanie krátkych nohavíc  a ich nahradenie dlhými nohavicami z dôvodu, že to požaduje kvôli kvalite výroby a ochrane svojho výrobku, nie z dôvodu BOZP. Interná dokumentácia je v pripomienkovaní, no vyvolala už veľa otázok. Nakoľko spomínané nohavice / montérky zamestnávateľ vyžaduje z dôvodu ochrany produktu a nie z dôvodu bezpečnosti práce a ochrany života, teda nie je to OOPP.

Ak zamestnávateľ vyžaduje tieto dlhé nohavice / montérky z dôvodu ESD ochrany produktu, je povinný ich zamestnancom zabezpečiť a prideliť na náklady zamestnávateľa?  Aký právny predpis zastrešuje túto oblasť v prípade, že nejde o OOPP podľa zákona č. 395/2006 Z. z.?

Musí zamestnanec rešpektovať spomínanú požiadavku zamestnávateľa na dlhé nohavice len na základe spomínaného navrhnutého interného predpisu po jeho schválení alebo je nutná širšia diskusia, prípadne iné oznámenie zamestnancom? Nakoľko nie všetci majú prístup na intranetovú sieť firmy?

Pre zobrazenie pracovnej situácie nemáte dostatočné oprávnenia.

Vážený návštevník,
prístup k obsahu majú len registrovaní užívatelia portálu.
Pokiaľ ste už zaregistrovaný, prihláste sa prosím so svojím užívateľským menom a heslom.
V prípade, že ešte nie ste zaregistrovaný, zaregistrujte sa.
Ďakujeme.Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.