Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Aktuality

Najdôležitejšie správy TASR zo slovenskej ekonomiky

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 47. týždni 2021:

Bratislava 22. novembra – Účtujúce samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mali platiť o štvrtinu nižšie odvody ako zamestnanci, a to 29 %. Ako alternatíva voči paušálnym výdavkom by mala fungovať paušálna daň vo výške 29 %. Daň z pridanej hodnoty (DPH) pre služby reštaurácií by mala predstavovať 10 %. Navrhol to minister financií Igor Matovič (OĽANO) v rámci ďalšej časti daňovo-odvodovej reformy, ktorú predstavil v pondelok.

Bratislava 22. novembra – Rovnako v pondelok minister financií navrhol zaviesť rekreačný a gastro bonus v hodnote 300 eur. Mal by byť pre každého občana nad 60 rokov, cieľom je pomôcť zrýchliť zaočkovanosť a odvďačiť sa tým, ktorí sa už zaočkovali. Rovnako podpora domáceho cestovného ruchu. V piatok (26.11.) predstavil upravený návrh, plánovaný príspevok navýšil na 500 eur a účel jeho použitia rozšíril na viaceré služby. V koalícii na návrhu zatiaľ nie je dohoda, s takouto podobou nesúhlasí SaS.

Bratislava 24. novembra - Poistné na sociálne poistenie za november bude možné zaplatiť až do 30. septembra 2024. Vláda schválila návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) na ďalší odklad splatnosti poistného.

Bratislava 24. novembra - Štát zvýši pandemickú pomoc za mesiace november a december tohto roka na úroveň schémy Prvá pomoc+. Príspevky z jednotlivých opatrení tejto schémy tak budú za tieto dva mesiace na úrovni vlaňajšieho záveru roka. Úpravu schválil v stredu kabinet. Opatrenie 3B sa však aj zo zvýšenej schémy vynecháva.

Bratislava 24. novembra - Národná rada (NR) SR v stredu opätovne schválila zákon o elektronických komunikáciách, ktorý vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň plénum prijalo pripomienku hlavy štátu a zo zákona vypustilo sporný paragraf. Prezidentka namietala rozpor zákona s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Malo ísť konkrétne o porušenie práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života a práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.

Bratislava 25. novembra - Na Slovensku platí od štvrtka na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Zákaz vychádzania neplatí od 1.00 do 5.00 h. Platí aj viacero výnimiek. Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov). Výnimkou je aj cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa. Vláda odporúča home office.

Bratislava 25. novembra – Bezpečnosť na cestách by sa mala zlepšiť. Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválilo novelu zákona o cestnej premávke. Jej prioritným cieľom je jasne definovať a spresniť bočný odstup pri predbiehaní zraniteľných účastníkov cestnej premávky - cyklistov, ale aj chodcov či užívateľov kolobežiek. Vodič automobilu musí podľa novej právnej úpravy zachovávať dostatočný bočný odstup, ktorý je najmenej jeden meter pri rýchlosti do 50 kilometrov za hodinu (km/h) a 1,5 metra pri vyššej rýchlosti.

Bratislava 26. novembra – Testovanie pracovníkov, ktorí nie sú zaočkovaní ani neprekonali ochorenie COVID-19, budú od pondelka (29. 11) zabezpečovať zamestnávatelia. Tí si musia zaobstarať testy, vhodné priestory, zabezpečiť zodpovednú osobu a postarať sa aj o likvidáciu odpadu z testovania. Zamestnávatelia zároveň zodpovedajú za dodržiavanie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, podľa ktorej budú od nastávajúceho týždňa pracoviská fungovať v režime OTP. Ministerstvo hospodárstva v piatok zverejnilo manuál pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov.

Bratislava 27. novembra - Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od soboty zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky. Ide o Botswanu, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namíbiu, Juhoafrickú republiku a Zimbabwe. Rovnako platí zákaz aj pre lety zo Slovenska do týchto krajín. Toto opatrenie predbežne platí do 13. decembra. Slovenská republika pristúpila k vyhláseniu zákazu na základe odporúčania Európskej komisie aj napriek tomu, že nemá priame pravidelné letecké spojenia s týmito krajinami. Zákaz sa tak bude týkať nepravidelných letov, ako sú biznis alebo súkromné lety.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.