Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

BOZP a pracovné podmienky starších zamestnancov (2.)

Dátum:

V druhej časti príspevku sú zosumarizované odporúčania a opatrenia, Inštitút pre výskum práce a rodiny, ktoré môžu vykonávať zamestnávateľ, zamestnanec, či inšpekcia práce Bratislava na zvyšovanie úrovne bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pre vekovú skupinu zamestnancov 50+ a podporovať tak aktívne starnutie, prevenciu pracovných úrazov a chorôb z povolania. (dokončenie z predchádzajúceho čísla)

BOZP a pracovné podmienky starších zamestnancov (2.)
RNDr.
Miroslava
Kordošová
PhD.
Vzťahy na pracovisku, riešenie BOZP a starší zamestnanci
Manažéri a nadriadení zohrávajú dôležitú úlohu, pretože majú právomoc organizovať pracovné postupy a individuálne pracovné úlohy. Všetky rozhodnutia a zmeny v práci prechádzajú ich rukami. Sú zodpovední aj za otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, vrátane posúdenia rizík. Pri posúdeniach rizík by sa mali zvážiť individuálne rozdiely funkčných schopností a zdravia personálu, pracovná neschopnosť, rodové otázky atď.
Prispôsobenie práce schopnostiam, zručnostiam a zdravotnému stavu jednotlivca by malo byť nepretržitým a dynamickým procesom založeným na primeranom posúdení rizika.
Prispôsobenie práce zdravotnému stavu a potrebám starších zamestnancov by nemalo predstavovať nadbytočnú záťaž. Vek je iba jedným z aspektov rozmanitosti pracovnej sily. Možno ho ovplyvniť základnou znalosťou individuálnych predispozícií, aktuálneho zdravotného stavu a jednotlivých konkrétnych opatrení. Ovplyvňuje ho životný štýl, prostredie aj genetické predispozície. Okrem genetických faktorov, ktoré ovplyvniť nemožno, určuje dĺžku života aj strava, odpočinok, vzťah k životu, fajčenie, ale aj vplyvy životného prostredia, slnečné žiarenie a pod. Zamestnávatelia k otázkam veku pristupujú buď spôsobom, že riešia až vzniknuté problémy, alebo iniciatívne. Tab. č. 1 ukazuje na predsudky zamestnávateľov voči zamestnancom v rôznom veku.
Tab. č. 1: Predsudky zamestnávateľov voči zamestnancom v rôznom veku
I-------------------I---------------------------------------I--------------------------------------I I  Kategória veku   I Negatívne predsudky                   I Pozitívne predsudky                  I I-------------------I---------------------------------------I--------------------------------------I I Mladí zamestnanci I * neskúsenosť, nedostatok schopností, I * energickosť a nadšenie pre vec     I I                   I   nezodpovednosť, nestabilnosť,       I                                      I I                   I   nedôveryhodnosť                     I                                      I I-------------------I---------------------------------------I--------------------------------------I I    Zamestnanci    I * k tejto skupine sa viažu väčšinou   I * zodpovedný prístup k práci, určitá I I vekovej kategórie I   iba pozitívne predsudky             I   miera skúseností, malá miera       I I   30 - 40 rokov   I                                       I   chorobnosti                        I I-------------------I---------------------------------------I--------------------------------------I I      Starší       I * únava, choroby, fi xácia na zažité  I * skúsenosť, zodpovednosť,           I I    zamestnanci    I   pravidlá, fi nančná náročnosť (v    I   dôveryhodnosť, lojálnosť voči      I I     (vek 50+)     I   zmysle platových nárokov), neochota I   zamestnávateľovi                   I I                   I   prispôsobiť sa a učiť sa, málo      I                                      I I                   I   nadšenia pre vec                    I                                      I I-------------------I---------------------------------------I--------------------------------------I  Zdroj: Fínsky inštitút, Helsinky, 2009 
Podľa prieskumu z roku 2013, populácia 50+ aj zamestnávatelia sa zhodujú v presvedčení o najčastejšom znevýhodňovaní či diskriminácii z dôvodu vyššieho veku, pričom takýto názor prevažuje vo všetkých skupinách jednotlivcov a zamestnávateľov. V očiach zamestnávateľov sa so stúpajúcim vekom pracovníkov výrazne znižuje ich atraktívnosť. Tento trend zasahuje už vekovú skupinu 50 - 54 rokov.
Vekovo citlivý prístup zamestnávateľov k zamestnancom nemá zatiaľ na Slovensku silnú oporu vo verejnej mienke (Bútorová a kol., 2013).
Opatrenia a odporúčania na aktívne starnutie a zvyšovanie úrovne BOZP
Na úrovni podniku - zamestnávateľa
Výkon práce sa odohráva v podniku, u zamestnávateľa. Opatrenia na úrovni podniku možno považovať za veľmi dôležité a podstatné a pri
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.