Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Činnosť národného kontaktného miesta EU-OSHA a medzinárodné aktuality

Dátum: Rubrika: AKTUÁLNE ZO SVETA

Manažér sociálnych médií, youtuber, Airbnb host, influencer, SEO špecialista, vývojár mobilných aplikácií, Uber driver, konštruktér ­autonómnych vozidiel, producent podcastov, operátor dronu - to je len niekoľko profesií, ktoré pred desiatimi rokmi zväčša ešte neexistovali. Vieme si predstaviť, čo prinesie budúcnosť? Čím budú dnes desaťročné deti, keď budú mať 25? Aké práce sa úplne stratia a aké vzniknú a prečo? Aké nové schopnosti budeme potrebovať, aby sme sa uplatnili na trhu práce? A aké formy práce ešte ­vzniknú?

Význam digitalizácie pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci
Neuveriteľný potenciál digitálnych technológií transformuje pracoviská závratným tempom. Čo to však znamená pre bezpečnosť a ochranu zdravia pracovníkov? Nová brožúra a ďalšie prognostické materiály z dielne Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ďalej len "EU-OSHA") poskytujú prehľad v súčasnosti prebiehajúcej práce v oblasti digitalizácie a jej vplyvu na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ďalej len "BOZP"). Tieto materiály približujú, ako minimalizovať potenciálne negatívne dôsledky digitalizácie na BOZP a takisto prezentujú spôsoby využitia digitálnych technológií na zlepšenie prevencie na pracoviskách.
Digitalizácia ponúka obrovský potenciál pre inovatívny, a v mnohých ohľadoch vzrušujúci, vývoj na pracoviskách po celom svete, ale zároveň so sebou prináša aj mnohé nové riziká. Vhodnou prípravou a predvídaním potenciálnych výziev z hľadiska BOZP však môžeme maximalizovať prínosy nových technológií a zároveň prispieť k tomu, aby pracovné prostredie zostalo bezpečné. Ak sa nám podarí digitalizáciu vhodným spôsobom riadiť, môžeme nielen výrazne znížiť riziko vzniku pracovných úrazov, ale navyše takým spôsobom dokážeme dokonca vytvoriť predpoklady pre zlepšenie pracovných podmienok. A práve o to sa usiluje aj EU-OSHA.
Vývoj digitálnych technológií, ako sú napríklad umelá inteligencia, vyspelá robotika, širokopásmové pripojenie, internet vecí a veľké dáta (Big Data), personálne mobilné zariadenia a online platformy, to všetko mení povahu a rovnako aj miesto výkonu práce, podobne ako spôsoby jej organizácie a riadenia.
Digitálne technológie poskytujú podporu všetkým sektorom hospodárstva i spoločnosti ako celku. A práve tento vývoj predstavuje nové výzvy aj z hľadiska riadenia BOZP. Navyše, tempo akým nové technológie vznikajú, je rýchlejšie ako kedykoľvek v minulosti.
Inteligentné prístroje preberajú stále viac nielen manuál­nej, ale aj kognitívnej práce, donedávna vykonávanej výhradne ľuďmi. Na pracoviskách sú prítomné učenlivé mobilné a kolaboratívne roboty. Zamestnanci sú kontrolovaní monitorovacími systémami a algoritmami do takej miery, že v budúcnosti ich tieto inteligentné stroje budú možno dokonca riadiť. Globálne prepojené hospodárstvo fungujúce na báze 24/7 si vyžaduje stále flexibilnejšiu organizáciu práce a pracovnej sily a vytváranie nových foriem práce, ako napríklad online platformová práca. A to je niečo, čo si vyžaduje zvláštnu pozornosť predovšetkým z hľadiska možných organizačných a psychosociálnych rizík. Môže to totiž priniesť zvýšenú záťaž pracovným stresom a zhoršenie duševného zdravia zamestnancov.
Kvantita versus kvalita
V súčasnosti sa veľká časť diskusií na tému digitalizácie sústreďuje okolo počtu pracovných miest ohrozených robotizáciou. Napríklad podľa niektorých prieskumov EÚ (Nedelkoska a Quintini, 2018) sa miera straty pracovných miest v dôsledku rozvoja robotizácie v najbližších rokoch odhaduje od 6% v Nórsku až po asi 33% v Slovenskej republike. Priemer v krajinách OECD pritom dosahuje zhruba 14%. Pritom až viac ako tretina prác v takmer 70% rozvinutých krajín bude v najbližších rokoch nejakým spôsobom automatizovaných.
Podľa EU-OSHA by sa však mala táto debata viac ako stratou počtu pracovných miest, zaoberať najmä kvalitou práce a úrovňou BOZP ako jej dôležitou súčasťou. Cieľom EU-OSHA je zabezpečiť bezpečnejšie a zdravšie pracoviská pre všetkých aj v novom digitálnom svete práce, a to minimalizovaním možných negatívnych dopadov digitalizácie na bezpečnosť a ochranu zdravia pracovníkov a maximalizovaním príležitostí na prevenciu, ktoré digitálne technológie ponúkajú. Tieto otázky sú dnes omnoho dôležitejšie ako kedykoľvek predtým aj vzhľadom na to, že digitalizácia hospodárstva a spoločnosti sa stala jednou z proklamovaných priorít Európskej únie.
Práve preto sa EU-OSHA už od roku 2016 intenzívne angažuje v rozsiahlom výskume v oblasti digitalizácie a BOZP. Už existujúce portfólio agentúry, ktorému je venovaná špecifická časť webu EU-OSHA (https://osha.europa.eu/en/emerging-risks/development-ict- and-digitalisation-work), obsahuje prognostickú štúdiu založenú na scenári nových a vznikajúcich výziev v oblasti BOZP, odbornú diskusiu a dokumenty na podporu diskusie o konkrétnych témach, ako aj štúdiu o vývoji v oblasti právnych predpisov a politiky v EÚ, súvisiacich s online platformou, ekonomikou a jej možných vplyvoch na BOZP. Okrem toho bude téme digitalizácie venovaná aj ďalšia Kampaň Zdravé pracoviská v celej EÚ, ktorá sa začne v roku 2023.
Vplyv digitalizácie na náš pracovný život a bezpečnosť a zdravie pracovníkov
Pokrok v digitálnych technológiách nevyhnutne formuje našu budúcnosť. Od čoraz sofistikovanejších robotov, ktoré nahrádzajú pracovníkov v oblasti zákazníckeho servisu, až po aditívne výrobné technológie (3D tlač), ktoré produkujú i náhrady ľudských orgánov, je potenciál inovácií v digitalizácii v snahe uspokojiť rastúci dopyt a zvyšovať produktivitu obrovský. Zvýšená úroveň automatizácie a neustále monitorovanie pracovníkov digitálnymi technológiami však v mnohých prípadoch znížia kontakt medzi ľuďmi a zvýšia t
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.