Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Štátna banská správa a jej činnosť

Dátum:

Ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci zabezpečujú v Slovenskej republike, podľa Čl. 36 písm. c) zákona č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (Ústava SR) orgány, ktoré sú vo verejnej správe začlenené do štátnej správy a sú naviazané na štát.

Štátna banská správa a jej činnosť
Ing.
Dušan
Moravčík
Odborník na výbušniny a bezpečnosť, Banská Bystrica
Štátnu správu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a na úseku ochrany pred požiarmi (okrem iného) vykonávajú orgány dozoru:
-
Štátna banská správa - Ministerstvo hospodárstva SR, Hlavný banský úrad a obvodné banské úrady (§ 38 až 41 zákona SNR č. 51/1988 Zb. v znení neskorších predpisov a § 67 až 70 zákona č. 58/2014 Z.z. v znení neskorších predpisov).
-
Inšpekcia práce - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Národný inšpektorát práce a inšpektoráty práce (§ 3 až 7 zákona č. 125/2006 Z.z., v znení neskorších predpisov ak to zákon neustanovuje inak (§ 2 ods. 4, 5, 6 zákona)).
-
Verejné zdravotníctvo - Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácii SR a Slovenská informačná služba (§ 3 až 6 zákona č. 355/2007 Z.z. v znení neskorších predpisov).
-
Štátna správa na úseku ochrany pred požiarmi - Ministerstvo vnútra SR, Krajské riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru SR, Okresné riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru SR (§ 16 až 22 zákona č. 314/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov).
Postavenie a začlenenie štátnej banskej správy do verejnej správy
Orgány štátnej banskej správy patria medzi orgány účelové a sú zaradené medzi miestne špecializované orgány štátnej správy SR. Sú zastúpené Ministerstvom hospodárstva SR v Bratislave (ústredný orgán štátnej správy), Hlavným banským úradom so sídlom v Banskej Štiavnici a obvodnými banskými úradmi so sídlom v Bratislave, Banskej Bystrici, Prievidzi, Spišskej Novej Vsi a v Košiciach.
Obvody pôsobnosti obvodných banských úradov v Slovenskej republike sú ustanovené vo všeobecne záväznom právnom predpise, t.j. vo vyhláške MH SR č. 333/1996 Z.z., ktorou sa ustanovujú obvody pôsobnosti obvodných banských úradov. Podľa tejto vyhlášky je územná pôsobnosť členená podľa okresov a nie krajov, ako je to napr. pri inšpekcii práce.
Štátna banská správa vykonáva, tzv. hlavný dozor a pri svojej činnosti vychádza najmä z týchto právnych predpisov:
-
Zákon č. 44/1988 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 44/1988 Zb.") ustanovuje zásady ochrany a racionálneho využívania nerastného bohatstva, najmä pri geologickom prieskume, otvárke, príprave a dobývaní ložísk nerastov, úprave a zušľachťovaní nerastov vykonávanom v súvislosti s ich dobývaním, ako aj bezpečnosť prevádzky a ochrany životného prostredia pri týchto činnostiach.
-
Zákon SNR č. 51/1988 Zb. o banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 51/1988 Zb.") ustanovuje podmienky vykonávania banskej činnosti a činnosti vykonávanej banským spôsobom najmä z hľadiska racionálneho využívania ložísk nerastov, bezpečnosti práce a prevádzky, ochrany pracovného prostredia a upravuje organizáciu a pôsobnosť orgánov štátnej banskej správy.
-
Zákon č. 58/2014 Z.z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 58/2014 Z.z.") upravuje práva a povinnosti osôb v oblasti výbušnín, výbušných predmetov a munície; podmienky na výskum, vývoj, pokusnú výrobu, výrobu, spracovanie, nadobúdanie, prepravu, skladovanie, evidenciu, skúšanie, delaboráciu, zneškodňovanie, likvidáciu a ničenie výbušnín, výbušných predmetov a munície a pomôcok na používanie výbušnín; podmienky revízie a opravy munície, vyh
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.