Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Vplyv stresu na psychiku hasičov

Dátum:

Na hasičov sa kladú vysoké požiadavky týkajúce sa fyzických a psychických zručností a schopností. Takmer pri každom zásahu vystavujú svoje zdravie a život riziku. Kvôli ochrane zdravia sa analyzujú všetky možnosti rizikových situácií, ktoré môžu vzniknúť pri vykonávaní tejto práce a môžu spôsobiť nežiaduce následky.

Vplyv stresu na psychiku hasičov
doc. Ing.
Marianna
Tomašková
PhD.,
TU Košice, Katedra bezpečnosti a kvality produkcie
Človek stres zažíva vtedy, ak pociťuje nerovnováhu medzi požiadavkami, ktoré sú na neho kladené a prostriedkami, ktoré má k dispozícii na ich zvládnutie. Aj keď je stres psychickým javom, do značnej miery ovplyvňuje fyzické zdravie človeka. Je odpoveďou organizmu sprevádzanou adrenalínom a ďalšími stresovými hormónmi, ktoré sa prejavujú zrýchlením tepu a krvného tlaku, dýchania, svalovým napätím, suchom v ústach, zvýšením hladiny krvného cukru atď.
Neexistuje presná hladina stresu, ktorá by bola pre jedinca optimálna, pretože každý človek reaguje na situácie rôzne. Aj keď nie je možné jednoznačne určiť optimálnu mieru stresu, z hľadiska vplyvu na zdravie človeka ho možno rozdeliť na negatívny a pozitívny.
-
Negatívny stres
- ide o nadmerný, dlhodobý a neuvoľnený. Má nepriaznivý vplyv na duševné a fyzické zdravie človeka. Je najbežnejšou príčinou vzniku chorôb, pri ktorých až 80% pacientov vyhľadá lekársku pomoc.
-
Pozitívny stres
- v niektorých situáciách je potrebný. Napätie a vzrušenie je potrebné, aby človek vedel riešiť mnoho životných situácií a vyvoláva aj pocit naliehavosti a čulosti, ktoré sú v niektorých prípadoch nevyhnutné.
Pri práci hasiča je vplyv stresu významný. Treba ho hrániť voči agresivite prostredia a zabezpečiť dôležité funkcie jeho organizmu. Telesná práca hasiča znásobuje produkciu tepla. 90% sa na nej podieľajú svaly a koža, o zvyšok sa delí s ostatnými orgánmi 9% a mozog 1%. Na výdaji tepla sa podieľa povrch kože. Výdaj je posilnený, ak je súčasne z povrchu kože odstraňovaná ohriata vrstva vzduchu napr. prúdením vzduchu. Tepelnú bilanciu tela musia zabezpečovať osobné ochranné prostriedky hasiča, navyše tieto prostriedky musia čiastočne chrániť hasiča aj voči agresivitám prostredia (tepelnému toku, chemickým látkam, ostrým hranám, baktériám a pod.). Výrazné faktory, ktoré hasiča negatívne ovplyvňujú sú stres a psychická záťaž pri práci. Treba zdôrazniť, že stránka psychickej náročnosti je v popredí.
Akokoľvek sú hasiči pri náročných akciách vystavení ťažkej fyzickej práci, zďaleka sa nedá porovnať fyzické vyčerpanie s psychickým tlakom, ktorý pretrváva v rôznych hladinách vedomia a vytvára akúsi "pretlakovú psychickú nádobu" z čoho po rokoch môže vzniknúť nezvládnute
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.