Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Základné bezpečnostné požiadavky na prácu so snehovou frézou

Dátum:

Snehové frézy sú neoceniteľnými pomocníkmi nie len v horských a podhorských oblastiach. V poslednej dobe ich k odpratávaniu snehu používajú majitelia rodinných alebo panelákových domov, penziónov, hotelov, správcovia verejných komunikácií a parkovísk. Snehové frézy vedia premeniť často fyzicky a časovo náročné odpratávanie snehu na ľahkú a hlavne rýchlu činnosť. Treba pripomenúť, že pri neodbornom zaobchádzaní - porušovaní bezpečnostných požiadaviek dochádza k úrazom a najčastejšou príčinou úrazu pri snehových frézach je kontakt rúk s rotujúcim lopatkovým kolesom.

Základné bezpečnostné požiadavky na prácu so snehovou frézou
Ing.
Jozef
Mikula
PhD.
ABT, Lektor BOZP
Snehové frézy podľa pohonu delíme na:
-
elektrické,
-
benzínové.
Elektrické snehové frézy sú určené pre odpratanie nízkej vrstvy čerstvo napadnutého snehu v najtesnejšom okolí domu garáže a pod.
Výhody:
-
nízka hmotnosť,
-
takmer nehlučný chod,
-
ľahké štartovanie.
Benzínové snehové frézy sú osadené výkonnými spaľovacími motormi o výkone 3 až 13 HP a sneh sú schopné odhádzať do veľkej vzdialenosti (až 15m).
Podľa systému odpratávania snehu ich delíme na snehové frézy:
-
jednostupňové
-
dvojstupňové.
Jednostupňové snehové frézy sú veľmi ľahko ovládateľné a výborne sa hodia k odprataniu čerstvého, nezamrznutého snehu z chodníka a malých až stredne veľkých prístupových ciest s pevným povrchom, napr. zámkovou dlažbou.
Sú poháňané spaľovacími motormi o výkone v rozmedzí od 3 do 7 HP. Pohon frézy zaisťuje nekonečná skrutka, ktorá čistí rovné plochy až na podklad a svojou rotáciou pohybuje strojom vpred. Vďaka smerovo nastaviteľnej výfukovej trúbe ľahko usmerníte prúd odfrézovaného snehu tam, kam potrebujete (obr. č. 1).
Obr. č. 1:
Práca jednostupňovej snehovej frézy
aspigetpic?section=1&pictype=1&EagriUser
Rotujúce lopatky z tvrdenej gumy (závitovka) naberajú sneh z odpratávaného povrchu a cez výfukový komín ho odhadzujú do veľkej vzdialenosti (až 10 m) presne tam kam je potrebné. Lopatky sa prispôsobujú tvaru odpratávanej plochy a sneh tak dokonale "vyzametajú". Okrem odpratávania snehu majú rotujúce lopatky za úlohu pohybovať frézou dopredu, čím nahradzujú pojazdné systémy s prevodovkami.
Obr. č. 2:
Práca dvojstupňovej snehovej frézy
aspigetpic?section=1&pictype=1&EagriUser
1. stupeň:
Otáčajúca sa oceľová závitovka s pílovými zubami sa prerezáva odpratanou vrstvou snehu, ktorú tak postupne odkrajuje z povrchu. Medzi pevnými oceľovými listami rozdrví veľké kusy snehu na malé, ktoré následne dopraví do priestoru, kde je umiestený vysokootáčkový ventilátor.
2. stupeň:
Špeciálne tvarované lopatky vysokootáčkového ventilátora naberú rozdrvený sneh od závitovky a cez otočný komín ho odhodia presne tam kam potrebujete. Smer a vzdialenosť odhadzovania si jednoducho nastavíte pákou priamo na ovládacom paneli.
Základ konštrukcie každej snehovej frézy tvorí pracovný šnek, ktorý sa vyrába z ocele, aby dokázal rozdrviť aj zamrznutú masu snehu. Limitujúcim faktorom pri výbere frézy je priemer závitovky (priamo ovplyvňuje výkonnosť stroja, tzn. čím väčší priemer bude mať šnek frézy, tým väčšia bude jej účinnosť a výkon) a výška jeho pracovnej komory. Pásová snehová fréza si poradí aj v tých najnáročnejších podmienkach. Dvojstupňová fréza má za šnekom na riadiacom hriadeli umiestnený vysokootáčkový ventilátor, ktorý spracováva sneh vysokou rýchlosťou a transportuje ho do vyhadzovacieho komína stroja. Vyhadzovací komín je vyrobený z termoplastického materiálu, ktorý zabraňuje jeho zanášaniu.
Dvojstupňové snehové frézy sú svojimi vlastnosťami určené pre upratanie veľkých prístupových ciest, tvrdého udupaného snehu a vyššej snehovej pokrývky. Dokážu odpratať až 1300 kg snehu za minútu a poradia si aj s mokrým a zľadovateným snehom
Frézy sú prispôsobené najsilnejším zimným podmienkam, poháňajú ich výkonné zážihové motory o výkone v rozmedzí od 5,5 do 13 HP a všetky modely umožňujú zvoliť požadovanú rýchlosť pojazdu, vzhľadom k povahe frézovaného povrchu. Tieto frézy je možné použiť aj v tých najťažších zimných podmienkach.
Najvýkonnejšími snehovými frézami sú adaptéry pre záhradné traktory. Svojimi parametrami prekonajú akúkoľvek jednoúčelovú frézu. Ak je traktor vybavený dvojvalcovým motorom, potom sa hodí ku každodennému náročnému nasadeniu.
Údržba dvojstupňovej frézy je náročnejšia ako jednostupňovej. Dvojstupňová fréza má masívne pojazdné prevody, a to ako reťazové u jednoúčelových, tak pracujúce v olejovom kúpeli pri stavebnicových prevedeniach. Prevodom treba venovať zvýšenú pozornosť - odporúča sa hlavne raz za mesiac skontrolovať a prípadne dotiahnuť reťaze.
Pri stavebnicových malotraktoroch takáto operácia odpadá, ak je stroj vybavený odstredivou spojkou a prevodovkou s aktívnym vývodom. Nesmie sa u nich ale zabúdať na pravidelnú kontrolu oleja v prevodovke. Pri záhradných traktoroch sa pravidelne kontrolujú remeňové pohony prevodovky a frézy. Akákoľvek menšia vôľa v remeňovom prevode dokáže zapríčiniť zničenie remeníc alebo remeňov. To isté platí pre jednoúčelové frézy, kde sú remeňové a reťazové pohony kombinované.
Pre pohon frézy slúžia dvojtaktné alebo štvortaktné motory s horizontálnou, aj s vertikálnou konštrukciou. Dôležitá je pravidelná starostlivosť o mazací olej v motore a vzduchový filter. Niektoré typy jednoúčelových fréz vzduchový fi lter nemajú, pretože pracujú v bezprašnom prostredí.
Bezpečnosť pri práci
Aby neprišlo k poraneniu rúk a nôh je vždy nutné pred začatím čistenia alebo opráv stroja vypnúť spojky a motor a počkať, pokiaľ sa pohyblivé diely nezastavia.
Najčastejšou príčinou úrazu pri snehových frézach je kontakt rúk s rotujúcim lopatkovým kolesom. Výstupné potrubie sa nesmie čistiť ru
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.