Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Otázniky pri posudzovaní záťaže teplom v praxi

Dátum: Rubrika: DO POZORNOSTI

Vyhláškou MZ SR č. 227/2019 Z.z. [1] sa menila a doplnila vyhláška MZ SR č. 99/2016 Z.z. [2]. Touto novelou vyhlášky MZ SR č. 99/2016 Z.z. sa okrem iného upravili hodnoty energetického výdaja pre triedy prác 2a a 2b a rozšíril opis príkladov pracovných činností. Ďalej sa zaviedla podmienka súvisiaca s dodržiavaním dlhodobo a krátkodobo únosného času práce zamestnávateľmi. Tieto úpravy prinášajú zmeny pri posudzovaní záťaže teplom a pri kategorizácii prác v praxi.

Otázniky pri posudzovaní záťaže teplom v praxi
Ing.
Milan
Drahoš
D2R engineering, s.r.o., Poprad
Ing.
Richard
Drahoš
PhD.,
D2R engineering, s.r.o., Poprad
Ing.
Peter
Weiss
Chemosvit a.s., Svit
Úvod
Na ochranu zdravia zamestnancov pri práci pred záťažou teplom sú v § 37 zákona č. 355/2007 Z.z. [3] ustanovené povinnosti zamestnávateľov, ktoré majú vylúčiť alebo znížiť nepriaznivé účinky faktorov tepelno-vlhkostnej mikroklímy (ďalej len „faktory mikroklímy“) na vnútorných pracoviskách z dôvodu tepelnej záťaže z technológie (zdrojov sálavého tepla), ako aj na iných pracoviskách počas dní, keď teplota vonkajšieho vzduchu prekračuje 30 stupňov C.
Podrobnosti o fyziologickej reakcii ľudského organizmu na teplé prostredie a o procese posudzovania tepelnej záťaže zamestnancov pri práci vrátane postupov pri kategorizácii prác pre faktor – záťaž teplom sú uvedené v jednom z predchádzajúcich čísiel časopisu Bezpečnosť práce v praxi. [4].
Cieľom tohto príspevku je poukázať na dôsledky úprav a doplnení vo vyhláške MZ SR č. 99/2016 Z.z. účinných od 1. augusta 2019 (ďalej len „vyhláška“), ktoré súvisia so zaradením pracovných činností zamestnancov do tried prác, a najmä s podmienkou na dodržiavanie dlhodobo únosného času práce (tsh) a krátkodobo únosného času práce (tmax), až pri pravidelnom prekračovaní maximálnej hodnoty prípustnej operatívnej teploty (to,max,p) viac ako 50% dní v roku. Tieto úpravy majú vplyv aj na kategorizáciu prác zamestnancov pre faktor – záťaž teplom.
Záťaž teplom pri práci na vnútornom pracovisku
Podľa § 3 ods. 2 vyhlášky, ak na vnútornom pracovisku (v mieste obsluhy, pracovnej zóne a pod.) nie je možné zabezpečiť optimálne hodnoty faktorov mikroklímy v teplom období roka, zamestnávateľ má zabezpečiť prípustné hodnoty faktorov mikroklímy.
V prípade, že nie je možné dodržať prípustné hodnoty faktorov mikroklímy z dôvodu záťaže teplom z technológie, ako aj na inom pracovisku z dôvodu nevyhovujúceho stavebného riešenia budovy alebo technického zariadenia budovy, zamestnávateľ má zabezpečiť primerané ochranné opatrenia a preventívne opatrenia na zníženie nepriaznivého vplyvu záťaže teplom na zdravie zamestnancov.
K tepelnej záťaži organizmu zamestnanca pri dlhodobej práci na vnútornom pracovisku dochádza pri prekročení maximálnej hodnoty prípustnej operatívnej teploty (to,max,p), stanovenej pre zodpovedajúcu triedu prác 1a, 1b, 1c, 2a a 2b. Únosnosť tepelnej záťaže organizmu zamestnanca charakterizuje dlhodobo únosná záťaž teplom vyjadrená dlhodobo únosným časom práce (tsh) a krátkodobo únosná záťaž teplom vyjadrená krátkodobo únosným časom práce (). Dlhodobo a krátkodobo únosný čas práce predstavuje limitovaný čas práce zamestnancov v minútach a závisí od:
-
hodnôt faktorov mikroklímy na pracovisku (mieste obsluhy, pracovnej zóne),
-
energetického výdaja (qm) aklimatizovaných/neaklimatizovaných zamestnancov (muži, ženy) pri vykonávaní pracovných činností,
-
hodnoty tepelného odporu odevu (Rcl).
Na orientačné stanovenie dlhodobo únosného času práce (tsh) a krátkodobo únosného času práce (tmax) pre 8-hodinovú pracovnú zmenu, sa aplikujú tabuľky č. 1 až č. 15 uvedené v prílohe č. 3 k vyhláške. V záhlaví tabuliek sú preddefinované hodnoty faktorov mikroklímy, tepelného odporu odevu s prihliadnutím na pohlavie a na aklimatizáciu zamestnancov na tepelný stav prostredia.
Ak zistené hodnoty faktorov mikroklímy a tepelného odporu odevu (Rcl) na pracovisku sú odlišné od hodnôt uvedených v tabuľkách č. 1 až č. 15, dlhodobo únosný čas práce (tsh) a kr
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.