Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Analýza pracovných úrazov

Dátum:

Analýza pracovných úrazov
Ing.
Laurencia
Jančurová
Národný inšpektorát práce, Košice
Prípad
Zamestnanec XY (ďalej len "poškodený") pracoval v kritický deň ako pomocný pracovník pri lise. Spolu s poškodeným pracovali na lise ešte ďalší dvaja pracovníci. Poškodený ručne vkladal materiál (kovové trubky o priemere cca 20 mm) do nástroja. V nástroji sa materiál po každom zdvihu barana posunul, pričom v každej polohe sa vykonala iná operácia lisovania. Hotové kusy po niekoľkých operáciách vypadávali v zadnej strane lisu, kde ich odoberal a kontroloval ďalší pracovník A. Pracovník A spúšťal lis do chodu, ovládal ho dvojručným ovládaním, ktoré bolo umiestnené na samostatnom stojane, pričom stál po pravej strane poškodeného. Tretí pracovník B odoberal hotové kusy, ktoré vypadávali z nástroja na druhej strane lisu. Počas vkladania jedného z kusov došlo k pritlačeniu ruky poškodeného nástrojom. Keď pracovník A začul výkrik, ihneď zastavil lis, pričom sa stal svedkom toho, že ruka poškodeného ostala zakliesnená v nástroji. Potom pracovník A opätovným stlačením ovládačov dvojručného ovládania zdvihol baran lisu a poškodenému tak uvoľnil ruku. Následne bola poškodenému poskytnutá prvá pomoc a zabezpečený odvoz do nemocnice. Pri úraze utrpel poškodený viacnásobné poranenia zápästia ľavej ruky - traumatické amputácie, zatvorené zlomeniny, poškodenie šliach a nervov, ktoré boli lekárom klasifikované ako ťažká ujma na zdraví.
Zistené skutočnosti:
-
Poškodený pracoval u zamestnávateľa ako pomocný manipulačný pracovník na základe pracovnej zmluvy s personálnou agentúrou, trvajúcej ku dňu úrazu spolu 1 mesiac a 1 deň.
-
U užívateľského zamestnávateľa, kde sa stal pracovný úraz, poškodený pracoval celkovo 1 mesiac a 1 deň.
<
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.