Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Prešetrovanie vzniku pracovného úrazu zamestnanca v pracovnom pomere

Dátum: Rubrika: PRACOVNÉ PRÁVO

Pokiaľ dôjde pri výkone závislej práce k vzniku zdravotnej ujmy zamestnanca, obligatórne musí dôjsť k jej prešetreniu. Pracovný úraz je pritom neželaným následkom, a preto sa musí voči tomu, kto ho zamestnancovi spôsobil vyvodiť príslušná pracovnoprávna zodpovednosť v danom prípade. 
Pritom pri vyvodení pracovnoprávnej zodpovednosti musia byť splnené jednotlivé obligatórne predpoklady dané právnou úpravou. Priebeh prešetrovania pracovného úrazu zamestnanca sa sústreďuje na presné určenie toho, kto pracovný úraz zamestnancovi spôsobil. Podstatné pritom je, či na vzniku pracovného úrazu zamestnanca nemá určitý podiel aj sám zamestnávateľ, napríklad pokiaľ opomenul určité svoje právne povinnosti, ktoré sú ustanovené platnou právnou úpravou.
Predpoklady pracovnoprávnej zodpovednosti zamestnávateľa za pracovný úraz
Pracovnoprávna zodpovednosť má určité predpoklady, ktoré musia byť kumulatívne naplnené, a sú nimi:
-
existencia pracovného pomeru,
-
protiprávne konanie zamestnávateľa,
-
spôsobenie pracovného úrazu zamestnanca ako protiprávneho následku,
-
príčinná súvislosť protiprávneho konania zamestnávateľa a pracovného úrazu.

Existencia pracovného pomeru

Pracovné právo ustanovuje pracovný pomer, ktorý sa zakladá pracovnou zmluvou, ktorá podľa § 43 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len Zákonník práce") musí obsahovať podstatné náležitosti dané kogentnou právnou úpravou. Pracovný pomer ako každý iný pracovnoprávny vzťah má svoje prvky, ktorými sú subjekt, objekt a obsah. Subjektmi pracovného pomeru sú zamestnanec a zamestnávateľ, predmetom je závislá práca a obsahom sú konkrétne práva a povinnosti subjektov pracovného pomeru. Pojem "závislá práca" má legálnu definíciu v § 1 ods. 2 Zákonníka práce a nemožno ju modifikovať.

Protiprávne konanie zamestnávateľa

Pod protiprávne konanie zamestnávateľa, v dôsledku ktorého môže vzniknúť pracovný úraz zamestnanca, možno zaradiť napríklad porušenie týchto jeho právnych povinností, ktoré mu ukladá Zákonník práce:
-
Zamestnávateľ si nesplnil svoju právnu povinnosť podľa § 41 ods. 1 Zákonníka práce a fyzickú osobu pred uzatvorením pracovnej zmluvy neinformoval o pracovných podmienkach, za akých má prácu vykonávať. Tak napríklad ju neinformoval o možnom riziku ohrozenia zdravia, a preto takáto neinformovaná fyzická osoba utrpela pracovný úraz pri následnom výkone závislej práce.
-
V prípade predzmluvných vzťahov môže ísť o porušenie ustanovenia § 41 ods. 2 Zákonníka práce, pretože zamestnávateľ uzatvoril pracovnú zmluvu s fyzickou osobou, ktorá je zdravotne nespôsobilá na výkon dohodnutej závislej práce, hoci si osobitná právna úprava splnenie predpokladu zdravotnej spôsobilosti výslovne vyžaduje. Potom následne môže takýto zamestnanec utrpieť pracovný úraz pri výkone závislej práce.
-
V prípade mladistvého zamestnanca zamestnávateľ porušil § 41 ods. 3 Zákonníka práce, a to tým, že s ním uzatvoril pracovnú zmluvu a nebolo vykonané predchádzajúce lekárske vyšetrenie mladistvého, ktorý má závislú prácu vykonávať.
-
Pri nástupe do zamestnania si zamestnávateľ nesplnil svoju právnu povinnosť podľa § 47 ods. 2 Zákonníka práce a neoboznámil zamestnanca s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou, s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú, s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať, s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania a s vnútorným predpisom upravujúcim oznamovanie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.
-
V prípade mladistvého zamestnanca si zamestnávateľ nesplnil svoju právnu povinnosť podľa § 47 ods. 2 Zákonníka práce a pri nástupe do zamestnania neoboznámil mladistvého zamestnanca, a v prípade fyzickej osoby vykonávajúcej ľahké práce uvedené v § 11 ods. 4 Zákonníka práce aj jej zákonného zástupcu, o možných rizikách vykonávanej práce a o prijatých opatreniach týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
-
Taktiež zamestnávateľ porušil svoju právnu povinnosť podľa § 47 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce tým, že neprideľoval zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, neutváral podmienky na plnenie pracovných úloh a neutváral ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou, napríklad tie, ktoré sa týkajú bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
-
Zamestnávateľ porušil svojím konaním základnú zásadu rovnakého zaobchádzania ustanovenú v čl. 1 základných zásad Zákonníka práce, a to tým, že určitému zamestnancovi, v porovnaní s inými nezabezpečil ro
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.