Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v skladovom hospodárstve (2.)

Dátum:

BOZP nemožno chápať len ako prostriedok ochrany zdravia pri výkone práce v skladovom hospodárstve, ale ako systém chrániaci pred negatívnymi dôsledkami života v pracovnom procese. Pod bezpečnosťou práce rozumieme aj stav pracoviska, teda aj skladovacieho pracoviska, ktoré poskytuje takú mieru istoty, že pri dodržaní technologických, pracovných postupov a bezpečnostných pravidiel na danom pracovisku, bez pôsobenia vonkajších vplyvov, bude vylúčená alebo výrazne znížená možnosť ohrozenia života alebo zdravia osôb, poškodenia alebo zničenia hospodárskych hodnôt. Bezpečnosť mechanizovanej manipulácie s materiálom závisí najmä od technického stavu prevádzkovaných zariadení, technického stavu ciest a komunikácií a od odbornej spôsobilosti obsluhy technických zariadení.

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v skladovom hospodárstve (2.)
Ing.
Jozef
Mikula
PhD.
IBP Bratislava
pokračovanie z predchádzajúceho vydania
Osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP)
Ak riziká pri práci na úseku skladového hospodárstva nemožno odstrániť či dostatočne obmedziť prostriedkami kolektívnej ochrany alebo opatreniami v oblasti organizácie práce, je zamestnávateľ povinný zamestnancom k výkonu ich práce poskytovať zodpovedajúce OOPP.
OOPP musia chrániť zamestnancov pred rizikami, nesmú ohrozovať ich zdravie, nesmú brániť pri výkone práce a musia spĺňať požiadavky ustanovené vykonávacím predpisom (nariadenie vlády č. 395/2006 Z.z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP).
Za ochranné prostriedky sa považujú aj pracovný odev alebo obuv, ktoré sa poskytujú zamestnancom v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podlieha mimoriadnemu znečisteniu alebo opotrebovaniu.
Zamestnávateľ je povinný udržiavať OOPP v použiteľnom stave a kontrolovať ich používanie zamestnancami. Na základe frekvencie a závažnosti vyskytujúcich sa rizík na pracovisku určí spôsob, podmienky a dobu ich používania. Pri strate ich ochrannej funkcie sú zamestnancom poskytnuté nové. Poskytovať možno len príslušnou autorizovanou osobou schválené OOPP.
Kontrola OOPP
Činnosť zahŕňajúca zisťovanie a overovanie kvality, spoľahlivosti a úplnosti OOPP (v predpísaných intervaloch, resp. priebežne) a kontrolu ich používania zamestnancami pri práci.
Zamestnávateľ má vykonať kontrolu kvality a úplnosti OOPP pri preberaní od dodávateľa (vstupná kontrola) a pri vydávaní zo skladu. V súlade s požiadavkami predpisov musí zabezpečiť tiež pravidelnú kontrolu spoľahlivosti funkčnej ochrany OOPP. Počas používania ochranných prostriedkov zamestnancami organizácie je zamestnávateľ povinný priebežne kontrolovať skutočnosť, či zamestnanec OOPP používa vždy, keď je to potrebné, či ho používa a udržiava správnym spôsobom, a či nedošlo k extrémnemu zaťaženiu, predčasnému opotrebeniu alebo poškodeniu OOPP. Kontrolovať prideľované OOPP musí aj zamestnanec, a to pri preberaní zo skladu a predovšetkým vždy pred ich použitím.
Zoznam poskytovaných OOPP
Zoznam prostriedkov určených na individuálnu ochranu zamestnancov v práci vypracováva zamestnávateľ (v písomnej forme) na základe hodnotenia nebezpečenstiev. V danom zozname sa vyžaduje špecifi kovať konkrétne druhy (typy) OOPP poskytovaných pri jednotlivých prácach, určiť dobu ich používania a upraviť osobitný režim zaobchádzania s OOP, určenými na ochranu pred zvláštnymi nebezpečenstvami. V osobitnej časti zoznamu môže zamestnávateľ upraviť aj ďalšie skutočnosti, ktoré súvisia s poskytovaním, používaním a likvidáciou OOPP, napr. organizačné zabezpečenie, systém označovania OOPP používaných v podniku, systém overovania ich funkčných vlastností, spôsob ich poskytovania a výmeny, uskladňovania, údržby, čistenia a dezinfi kovania, spôsob zaobchádzania s vrátenými OOPP a pod. Zoznam na poskytovanie OOPP treba pravidelne prehodnocovať a dopĺňať podľa skutočne sa vyskytujúcich nebezpečenstiev a ohrození.
Zodpovednosti a povinnosti zamestnanca skladu:
– Do zamestnania nastupuje vždy duševne a telesne pripravený.
– Pred začiatkom každej novej práce požiada priameho nadriadeného o pokyny, ako bezpečne a správne pracovať. Pri nejasnostiach požiada o vysvetlenie a pomoc.
– Venuje sa sústredene práci, ktorá mu bola pridelená. Pri práci sa nerozptyľuje a neruší ostatných. Pri práci si počína tak, aby ste neohrozili zdravie svoje ani svojich spolupracovníkov.
– Dodržuje predpisy o ochrane a bezpečnosti pri práci, ustanovené pracovné a technologické postupy, dodržujte pracovný režim.
– Riadi sa dopravnými značkami a bezpečnostnými tabuľkami, všíma si varovné signály a dohodnuté znamenia.
– Neodstraňuje alebo nepoškodzuje bezpečnostné zariadenia, kryty alebo značky.
– Nezdržuje sa v priestoroch zakázaných a vyhradených len povolaným osobám, ak na to nemá potrebné povolenie.
– Nepracuje bez poverenia so strojným, elektrickým a iným zariadením, s ktorým nie je riadne oboznámený a nemá potrebnú kvalifi káciu.
– Neuvádza do chodu stroj a zariadenie, ak sa nepresvedčil, že tým neohrozí seba ani svojich spolupracovníkov.
– Neopravuje a nečistí stroj a zariadenie za chodu.
– Každý zistený nedostatok, ktorý by mohol ohroziť zdravie a bezpečnosť, oh
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.