Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri stínaní stromov a krátení kmeňov

Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE

Absolútnu bezpečnosť pracovníkov pri vykonávaní prác v lese a na pracoviskách obdobného charakteru síce docieliť nemožno, lebo okrem značných rizík, vyplývajúcich z vykonávania týchto prác, ovplyvňujú bezpečnosť práce výrazne tiež premenlivé podmienky daného pracoviska vrátane podmienok klimatických. Rešpektovaním zásad bezpečnej práce a používaním náradia, technických zariadení a strojov zodpovedajúcich požiadavkám bezpečnostných predpisov, možno však výrazne obmedziť riziká vzniku pracovných úrazov. Drevo je vzácna a potrebná surovina, dokáže však aj zabíjať. Jeho ťažba a spracovanie nie sú jednoduché práce. Potvrdzujú to slovenské aj celosvetové štatistiky.

Ťažké zranenia majú na svedomí najčastejšie zlá manipulácia s nebezpečnou technikou, únava pracovníkov, ale nezriedka tiež nesprávna organizácia práce pri stínaní stromov a ich krátení. Následky rizikového zamestnania sú niekedy hrozivé. Pomliaždeniny, odseknutie rúk či dokonca smrť. Každý, kto pracuje v lese, si musí uvedomiť, že takáto práca nie je len náročná pracovná činnosť, ale aj činnosť vysoko riziková. Či už pracujete v lese s použitím lesných strojov a zariadení, rôznych technológií a postupov, alebo mimo lesného priestoru, stále musíte mať na pamäti dodržiavanie bezpečnostných opatrení a myslieť na prevenciu, aby ste predišli poškodeniu zdravia. Práce pri stínaní stromov v rôznych porastoch a za rôznych klimatických podmienok patria z hľadiska možného ohrozenia pracovníkov medzi najrizikovejšie činnosti.

Treba si uvedomiť, že dôkladná odborná príprava, primeraná fyzická dispozícia a psychická pohoda, dokážu eliminovať riziko na prijateľnú mieru. Je dôležité udržiavať neprerušenú pozornosť a koncentráciu na prácu, pretože je to popri technickom stave pracovných prostriedkov a technologickom postupe najdôležitejší faktor bezpečnosti práce.

Stínanie stojacich stromov, likvidovanie polovývratov, vývratov a polomov stromov a následne ich krátenie na kmene, predstavuje jednu z najrizikovejších činností, pri ktorej každoročne dochádza k značnému počtu pracovných úrazov. Preto je nevyhnutné práve pri tejto činnosti venovať náležitú pozornosť školeniu pracovníkov, poukázať na rôzne nebezpečenstvá a na základe vyhodnotenia rizík prijať potrebné opatrenia. Pri stanovení pracovných postupov treba zohľadniť druh dreviny, starobu a zdravotný stav stínaných stromov, tvar koruny, podmienky pracoviska (predovšetkým stav terénu), poveternostnú situáciu a taktiež určiť smer výrubu. Bezpečnosť pri stínaní stromov a následnom krátení kmeňov, pri používaní lesníckych strojov a zariadení, je definovaná ako stav technických zariadení, ktorý poskytuje vysokú mieru istoty, že pri dodržiavaní pravidiel (bezpečnostných požiadaviek, technologických a pracovných postupov a pod.), platných pre príslušné pracovisko, pracovného procesu na ich obsluhu a prevádzku a bez pôsobenia nepredvídaných vonkajších rušivých vplyvov, kedy bude vylúčená alebo znížená možnosť ohrozenia života a zdravia osôb, poškodenia alebo zničenia majetku spoločnosti a nedôjde k poruche strojov a zariadení, pri ktorých by mohli byť ohrozené osoby alebo hospodárske hodnoty. Uvedenú problematiku rieši najmä zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o BOZP"), zákon č. 326/2005 Z.z. o lesoch v znení neskorších predpisov, nariadenie vlády č. 391/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko, nariadenie vlády č. 392/2006 Z.z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov a vyhláška č. 46/2010 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri lesnej práci a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností a na obsluhu niektorých technických zariadení.
Povinnosti zamestnávateľa
Jedinou úlohou bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je predísť pracovným úrazom a chorobám z povolania, ktoré poškodzujú zamestnancov, ich rodiny a majú tiež negatívny finančný vplyv na zamestnávateľov. Zamestnávatelia sú povinní preto vykonať všetky opatrenia potrebné na ochranu života a zdravia svojich zamestnancov pri každej práci, ktorú vykonávajú a taktiež aj živnostníci.
Medzi hlavné zásady BOZP, z ktorých by mal zamestnávateľ vychádzať a ktoré by jeho zamestnanci vykonávajúci stínanie stromov a krátenie kmeňov mali dodržiavať, patria najmä:
1.
Oboznámenie s požiadavkami predpisov, ktoré zamestnancom zabezpečia ochranu života a zdravia, so zásadami bezpečnej práce, so zásadami bezpečného správania na pracovisku a bezpečnými pracovnými postupmi.
2.
Poskytnutie informácie zrozumiteľne a overenie si, či zamestnanci všetko, čo bolo predmetom školenia, správne pochopili.
3.
Pred začatím stínania stromov vybaviť zamestnanca reťazovou pílou, vhodnými osobnými ochrannými prostriedkami chrániacimi ich pred rizikami - ochrannou prilbou s ochranou zraku a sluchu, ochranným odevom a obuvou, ochrannými rukavicami (trojbodovými alebo päťprstovými, ktoré by mali v zimnom období zabezpečiť aj ochranu proti chladu).
4.
Povinnosť používať ochrannú prilbu sa vzťahuje na všetkých pracovníkov prítomných pri stínke stromov, odstraňovaní zavesených stromov a všade tam, kde hrozí nebezpečenstvo pádu konárov a pod. Obsluha motorovej píly musí používať aj ochranu tváre a sluchu.
5.
Pridelené osobné ochranné pracovné prostriedky treba potvrdiť podpisom zvyčajne na osobnej karte zamestnanca alebo na inom tlačive.
6.
Pred začatím stínania stromov zabezpečiť bezpečnú ústupovú cestu šikmo dozadu od zamýšľaného smeru pádu stromu, vyčistiť blízke okolie stínaného stromu od prekážok, odrezať jeho zosilnené koreňové nábehy a odvetviť spodnú časť stromu (maximálne do výšky ramien).
7.
Pri stínke stromu nesmú žiadne osoby vstupovať do ohrozeného priestoru alebo sa v ňom zdržiavať s výnimkou stínača, prípadne jeho pomocníka a osoby poverenej kontrolou stínky.
8.
Zabezpečenie kontroly zamestnancov vykonávajúcich stínanie stromov v intervale minimálne každých 30 minút, zabezpečenie, aby zamestnanec nepracoval za podmienok, kedy nemôže sám zaistiť bezpečné stínanie stromov.
9.
Nevykonávať výrub stromov:
-
za nepriaznivej poveternostnej situácie (silného vetra), keď nemožno u spíleného stromu bezpečne dodržať určený smer pádu, a pri viditeľnosti zníženej pod dvojnásobnú výšku spilovaného stromu,
-
pri poklese teploty pod -20 °C po celú dobu výkonu práce,
-
v ohrozenom priestore zaveseného alebo podrezaného stojaceho stromu,
-
na svahoch, kde súčasne nad sebou pracujú aj iní zamestnanci, ak hrozí nebezpečenstvo samovoľného pohybu dreva.
10.
Nepíliť iný strom cez strom zavesený, smerujúci k nájdeniu na zavesený strom a neuvoľňovať ho podrezávaním stromu, na ktorom zavesený strom spočíva; neodrezávať zavesený strom po častiach.
11.
Dodržiavať pri stínaní stanovené parametre zárezu a hlavného rezu (u stromov s priemerom nad 15 cm sa na pni vykoná smerový zárez do hĺbky 1/5 až 1/3 priemeru stromu, výška zárezu sa rovná minimálne 2/3 jeho hĺbky a hlavný rez sa vedie vodorovne v hornej polovici smerového zárezu). Na zaistenie bezpečného pádu stromu do určeného smeru vždy ponechať najmenej 2 cm nedorez.
12.
Pri odvetvovaní, odkôrňovaní alebo skracovaní stromu dodržiavať minimálne vzdialenosť medzi zamestnancami - 5 metrov. Strom ležiaci na svahu odvetvovať, odkôrňovať alebo skracovať z hornej strany svahu nad stromom.
13.
Pri spracovaní napružených kmeňov viesť prvý rez na strane tlaku, dorezanie kmeňa vykonať na strane ťahu a stáť pritom mimo smeru pruženia.
14.
Uvoľňovať zavesený strom pomocou mechanizačného prostriedku alebo poťahu, otáčaním zaveseného stromu pomocou obraciaku, odsunovaním stromu pákou alebo za pomoci špeciálneho sťahováka.
15.
Výrub stromov nahnitých a spráchnivených, spracovanie sústredených vývratov a polomov, výrub v blízkosti komunikácií, v ochrannom pásme dráhy elektrického vedenia a pod. vykonávať len za trvalého dozoru pracovníka určeného zamestnávateľom nad zamestnancami vykonávajúcimi tieto činnosti.
16.
Nevykonávať hlavný rez pri stínaní stromu, prípadne ďalšie činnosti, ktoré majú za cieľ dovedenie podrezaného stojaceho stromu k pádu, ak sa v ohrozenom priestore nachádzajú nepovolané osoby.
17.
Pri spracovaní polomov uvoľniť najprv prístupové cesty a približovacie linky, odstrániť prednostne zavesené a polovyvrátené stromy a nahromadené vývraty spracovávať až po vytiahnutí jednotlivých stromov mechanizačnými prostriedkom.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.